Aktuálna cena Huawei P30 Pro 6GB/128GB Dual SIM v slovenských e-shopoch: € - € (Zdroj: Heureka.sk, )

Niekoľkotýždňový boj čínskych zdravotníkov o potlačenie smrtiaceho vírusu COVID-19 bol úspešný. Aj na napriek drastickému priebehu, bojovým podmienkam a núdzovým opatreniam v marci s úľavou oznámili médiám, že koronavírus je v Číne zažehnaný. Boj proti prenosu vírusu by sa nezaobišli bez ochranných odevov a pomôcok, avšak spúšť, ktorá sa po nich momentálne začína objavovať je naozaj neopísateľná.

pixabay.com

Vírusom COVID-19 momentálne netrpí len ľudstvo, dopláca naň aj príroda. I keď sa na prvý pohľad môže zdať, že klíma sa počas karantény a výrazných opatrení jednotlivých vlád ako-tak začína spamätávať z toho, čo na nej ľudstvo napáchalo, Čína nás rýchlo vyviedla z omylu. Množstvo zdravotníckych pomôcok, akými sú napríklad gumené rukavice či chirurgické rúška, sa začínajú vo veľkých množstvách objavovať v oceánoch a následne sú vyplavené na breh. Dôkazom sú aj zdravotnícke pomôcky, ktoré boli už pred niekoľkými týždňami nedávno vyplavené na pláž v Hong Kongu. Upratať sa ich na tomto mieste rozhodol muž menom Gary Stokes, ktorý založil environmentálnu organizáciu Oceans Asia. Z výsledku svojej čistiacej akcie bol naozaj znechutený – počas toho, ako prešiel 100-metrový úsek pláže zo zeme zdvihol 70 jednorazových rúšok. O týždeň ich na rovnakom miest ležalo približne 30!

Zdroj: straitstimes.com

Takáto situácia sa ale nevyskytuje len na tejto jednej pláži. Rovnako znečistených miest je v Číne viac. Keď vezmeme do úvahy, že rúška sú ochrannou pomôckou, po ktorej v čase koronavírusu siaha každý z nás (a ak nie tak by mal!), musíme si uvedomiť, že sú ľudia,ktorí si zaobstarajú rúško na opakovateľné použitie a takí, ktorí radšej niekoľkokrát za deň po dobu niekoľkých týždňov siahnu po jednorazovom rúšku, ktoré po niekoľkých hodinách zahodia do koša. V Hong Kongu takmer všetkých 7,4 milióna obyvateľov volilo jednorazovú možnosť, pričom veľká časť použitých ochranných pomôcok lekárov i pacientov skončila práve v oceáne, čo môže výrazne ublížiť morským živočíchom a rastlinám.

Komentáre