Aktuálna cena Huawei P30 Pro 6GB/128GB Dual SIM v slovenských e-shopoch: € - € (Zdroj: Heureka.sk, )

Švédsko si v čase pandémie koronavírusu razí svoju vlastnú cestu. Na rozdiel od ostatných svetových či susedných krajín, ktoré sa rozhodli obmedziť spoločenský život občanov na minimum a pozatvárať inštitúcie a podniky, kde sa pravidelne združuje veľa ľudí, Švédsko a jeho najvyšší epidemiológ veria svojej vlastnej stratégii. Rozhodli sa totiž, že školy, fitness centrá, bary, reštaurácie, cukrárne a iné podniky a obchody ponechajú počas pandémie otvorené. 

Švédsky pár seniorov si vychutnáva večeru aj počas pandémie
Zdroj: David Lidstrom/Getty Images

Podľa najvyššieho štátneho epidemiológa Švédskeho kráľovstva sa tamojšia situácia začína stabilizovať. Ešte stále síce pribúda množstvo nakazených, no ich počet postupne klesá. Švédsko k 20.4.2020 hlásilo 14 390 prípadov výskytu ochorenia COVID-19 a 1 540 úmrtí – počet úmrtí tu je však najvyšší v Škandinávii. Švédsko aj napriek tomu sociálny život neobmedzilo a do veľkej miery sa spoľahlo na zodpovednosť občanov – predstavitelia vlády otvorene priznali, že veria, že občania budú dodržiavať odporúčané rozostupy a rešpektovať odporúčania hygienikov. Zastávajú názor, že takéto mierne obmedzenia by mohli len pomôcť pri prevencii a zmierňovaní priebehu koronavírusu. 

Celý svet ohrozuje smrtiaci koronavírus
Zdroj: pixabay.com

V rámci bezpečnostných opatrení vláda vydala aj niekoľko odporúčaní pre obyvateľstvo. Navrhuje im menej cestovať, tým, ktorí majú takú možnosť, radí pracovať z domu, na verejnosti doporučuje dodržiavať odstup od ostatných ľudí a prízvukuje, aby si ľudia často umývali a dezinfikovali ruky. Tiež bol zavedený zákaz zhromažďovania viac ako 50 ľudí a zakázané sú aj návštevy domovov dôchodcov.

Švédsko svojim občanom zábavu nezakazuje
Zdroj: pixabay.com

Odborníci v oblasti zdravotníctva však majú obavy, či sa o niekoľko týždňov prístup Švédska neukáže ako škodlivý. Tisíce vedcov totiž krajine odporúčali zatvorenie prevádzok a škôl, WHO ju dokonca už 8. apríla vyzvala k tomu, aby zaviedla prísnejšie opatrenia a dôkladne pripravila nemocnice a lekárov. Na druhej strane, analytici sa domnievajú, že v prípade odmietnutia zatvorenia podnikov by švédska ekonomika mohla mať po pandémii ľahší štart než krajiny, ktoré ich úplne zatvorili. 

Komentáre