Švédsko si v čase pandémie koronavírusu razí svoju vlastnú cestu. Na rozdiel od ostatných svetových či susedných krajín, ktoré sa rozhodli obmedziť spoločenský život občanov na minimum a pozatvárať inštitúcie a podniky, kde sa pravidelne združuje veľa ľudí, Švédsko a jeho najvyšší epidemiológ veria svojej vlastnej stratégii. Rozhodli sa totiž, že školy, fitness centrá, bary, reštaurácie, cukrárne a iné podniky a obchody ponechajú počas pandémie otvorené. 

Švédsky pár seniorov si vychutnáva večeru aj počas pandémie
Zdroj: David Lidstrom/Getty Images

Podľa najvyššieho štátneho epidemiológa Švédskeho kráľovstva sa tamojšia situácia začína stabilizovať. Ešte stále síce pribúda množstvo nakazených, no ich počet postupne klesá. Švédsko k 20.4.2020 hlásilo 14 390 prípadov výskytu ochorenia COVID-19 a 1 540 úmrtí – počet úmrtí tu je však najvyšší v Škandinávii. Švédsko aj napriek tomu sociálny život neobmedzilo a do veľkej miery sa spoľahlo na zodpovednosť občanov – predstavitelia vlády otvorene priznali, že veria, že občania budú dodržiavať odporúčané rozostupy a rešpektovať odporúčania hygienikov. Zastávajú názor, že takéto mierne obmedzenia by mohli len pomôcť pri prevencii a zmierňovaní priebehu koronavírusu. 

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU
Celý svet ohrozuje smrtiaci koronavírus
Zdroj: pixabay.com

V rámci bezpečnostných opatrení vláda vydala aj niekoľko odporúčaní pre obyvateľstvo. Navrhuje im menej cestovať, tým, ktorí majú takú možnosť, radí pracovať z domu, na verejnosti doporučuje dodržiavať odstup od ostatných ľudí a prízvukuje, aby si ľudia často umývali a dezinfikovali ruky. Tiež bol zavedený zákaz zhromažďovania viac ako 50 ľudí a zakázané sú aj návštevy domovov dôchodcov.

Švédsko svojim občanom zábavu nezakazuje
Zdroj: pixabay.com

Odborníci v oblasti zdravotníctva však majú obavy, či sa o niekoľko týždňov prístup Švédska neukáže ako škodlivý. Tisíce vedcov totiž krajine odporúčali zatvorenie prevádzok a škôl, WHO ju dokonca už 8. apríla vyzvala k tomu, aby zaviedla prísnejšie opatrenia a dôkladne pripravila nemocnice a lekárov. Na druhej strane, analytici sa domnievajú, že v prípade odmietnutia zatvorenia podnikov by švédska ekonomika mohla mať po pandémii ľahší štart než krajiny, ktoré ich úplne zatvorili. 

Komentáre

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here