Aktuálna cena Huawei P30 Pro 6GB/128GB Dual SIM v slovenských e-shopoch: € - € (Zdroj: Heureka.sk, )

Koronavírus sa na Slovensku začína poriadne rozbiehať. Zdá sa teda, že mimoriadna situácia a opatrenia s ňou súvisiace prišli o päť minút dvanásť. Aj napriek nim však premiér Peter Pellegrini v sobotu oznámil, že pribudlo ďalších 12 prípadov, v ktorých bol vírus COVID-19 potvrdený. Momentálne je teda na Slovensku 44 nakazených a zdá sa, že toto číslo v najbližších dňoch ešte porastie. Prinášame vám krátky prehľad aktuálnej situácie.

NAŽIVO z centra Bratislavy (kontrola zatvorenosti prevádzok)

Uverejnil používateľ Polícia Slovenskej republiky Sobota 14. marca 2020

Vláda sa rozhodla bojovať proti vírusu opatreniami, ktoré by mali zastaviť jeho šírenie, mnohí Slováci ich však nerešpektujú. Niektorí študenti, ktorým sa na dva týždne v rámci prevencie zatvorili školy, využívali verejné miesta a otvorené podniky na stretnutia s kamarátmi, hneď vo štvrtok boli dokonca v lyžiarskom stredisku Jasná v Nízkych Tatrách spozorované masy ľudí, ktoré prišli využiť pekné počasie na lyžovačku… Na nedeľu 15. marca je zvolané mimoriadne rokovanie vlády, na ktorom sa bude prerokovávať sprísnenie doterajších opatrení. Podľa predstaviteľov súčasnej vlády totiž len striktné a tvrdé opatrenia pomôžu zmierniť šírenie nebezpečného vírusu.

facebook.com/pellegrini.peter

Momentálne sú zatvorené medzinárodné letiská, bary, školy, lyžiarske strediská, welnessy a aquaparky, fitness centrá a salóny krásy. Premiér Pellegrini zvažuje aj zatvorenie prevádzok akými sú reštaurácie, krčmy a všetky prevádzky okrem potravín, lekární, drogérií a trafík. Policajti v uliciach miest počas soboty kontrolovali zatvorenosť prevádzok a premiér tiež vyzýva, aby boli občania disciplinovaní, ohľaduplní voči ostatným a aby obmedzovali čas strávený vonku. Upozorňuje tiež na to, aby sa ľudia nespoliehali na to, že štát či zdravotné poisťovne im zabezpečia ochranné rúška a respirátory! Štát ich totiž zabezpečí len lekárom, členom bezpečnostných zložiek a zariadeniam, akými sú napríklad domovy dôchodcov.

pixabay.com

Najnovšie sa potvrdila informácia, že medzi nakazenými sa má nachádzať aj lekárka z Národného ústavu detských chorôb na bratislavských Kramároch, ktorá sa nakazila v Rakúskom meste Linz, kde bola konzultovať zdravotný stav svojho pacienta. Jej kolegovia sú momentálne v karanténe. Ďalšia Slovenka sa koronavírusom nakazila rovnako v Rakúsku, konkrétne v tirolskom meste Berwang, kde pracuje. V Česku počet nakazených stúpol na 189, v Taliansku počas dneška pribudlo takmer 3 500 nových nakazených, počet obetí za tento deň tu vzrástol o 175. Francúzsky prezident Emmanuel Macron vo štvrtok zatvoril všetky školské zariadenia na území republiky a zakázal zhromažďovanie sa v uliciach. Jeho rozhodnutie však porušili štrajkujúci označení ako „žlté vesty,“ ktorí v uliciach Paríža protestovali proti dôchodkovej reforme. Zasahovať museli represívne zložky.

Komentáre