Skvelé správy! Slovenská biotechnologická spoločnosť AXON Neuroscience oficiálne oznámila, že práve pracuje na vývoji vakcíny proti koronavírusu. AXON Neuroscience sa doteraz viac ako 20 rokov venovala vývoju imunogénnych peptidových vakcín. Vďaka technickému vybaveniu a kvalifikovaným vedcom z viacerých oblastí sa im podarilo  začať rýchlo konať. Ako ale prebieha vývoj takejto doteraz neobjavenej vakcíny a kedy by sa mohlo liečivo dostať k Slovákom? 

Slovenskí vedci vyvíjajú vakcínu proti vírusu COVID-19
pixabay.com

Podľa slov hlavného vedeckého pracovníka spoločnosti, Norberta Žilku, na vývoji vakcíny sa podieľa viac ako 60 vedcov z odborov, akými sú napríklad farmakológia, imunológia, genomika, proteomika či štrukturálna biológia. Nová vakcína bude určená pre už infikovaných pacientov, ale aj pre zdravých pacientov, ktorí by tak mali byť pred infekciou chránení. Aj napriek tomu, že za očkovaním mnohí ľudia vidia veľa rizík, tento typ vakcíny bude vhodný aj pre rizikové skupiny. 

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU
Vakcína by sa mala na trhu objaviť už čoskoro
pixabay.com

To by mohlo potešiť predovšetkým seniorov, ktorým by koronavírus mohol privodiť veľmi vážne respiračné ťažkosti, prípadne až smrť. Ohrozená skupina obyvateľov nad 65 rokov by tak mohla byť vakcínou efektívne chránená aj liečená. Na nedávnej konferencii, kde sa zúčastnili predstavitelia Európskej agentúry pre lieky (EMA) a Správy potravín a liečiv (FDA) bolo potvrdené, že vakcinačné platformy by mohli byť uvedené v zrýchlenom regulačnom procese. Aj napriek tomu, že situácia si vyžaduje okamžité činy, vývoj liekov vyžaduje veľa úsilia a času. Vďaka zrýchlenému regulačnému procesu by sa mohla vakcína slovenskej spoločnosti Axon Neuroscience začať testovať už v septembri roka 2020, čo je oveľa rýchlejšie ako pri iných vakcínach. Finálna verzia vakcíny proti COVID-19 by mala byť dokončená počas leta 2021.

Komentáre

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here