test
štvrtok, 20. júna 2024
Úvod Headline Francúzsko 11. mája ukončí lockdown, otvorí školy, obchody i priemysel

Francúzsko 11. mája ukončí lockdown, otvorí školy, obchody i priemysel

K bežnému životu sa budú vracať postupne

Francúzsky prezident Emmanuel Macron ohlásil, že Francúzi sa už čoskoro dočkajú návratu do bežného života. Už 11. mája má totiž v pláne začať s postupným uvoľňovaním bezpečnostných opatrení, obnoviť spoločenský život a reštartovať ekonomiku. Od tohto dátumu sa ľudia budú môcť fyzicky vrátiť do práce, otvoria sa služby, viaceré podniky podniky, jasle, škôlky a školy. Reštaurácie a fastfoody budú aj naďalej fungovať v obmedzenom režime – možnosťou je donáška alebo osobný odber jedla. Na návštevu kultúrnych inštitúcií si však budú musieť Francúzi ešte nejaký čas počkať.

Paríž už viac nebude mestom duchov

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

Prezident toto rozhodnutie oznámil v prejave pre širokú verejnosť. V otváraní prevádzok a reštartovaní priemyslu vidí zmiernenie dopadu koronakrízy na republiku, rovnako aj rýchlejšie zastabilizovanie ekonomiky. Čo však vyvoláva otázniky nielen medzi Francúzmi, ale aj v okolitých krajinách je, že Macron by od 11. mája rád otvoril jasle, škôlky, školy a univerzity, a to za sprísnených hygienických opatrení. Dodal tiež, že otvorené nebudú hneď úplne všetky edukačné zariadenia na území Francúzska, no postupne majú v pláne obnoviť školstvo čo najviac to bude možné. Hlavným dôvodom, prečo chce prezident otvoriť školy tak skoro je boj proti sociálnym rozdielom medzi študentmi – chudobnejší študenti, ktorí nemajú prístup k internetu a dostatočnému technickému vybaveniu na online výuku by mohli byť znevýhodnení (a po neskoršom návrate do školy možno tiež šikanovaní) oproti študentom, ktorí môžu v online vyučovaní fungovať bez problémov.

Učenie
Zdroj: pixabay.com

Čo sa týka reštartovania cestovného ruchu, tam to až také ružové nie je. Kultúrne podujatia, voľnočasové aktivity, reštaurácie, kiná, divadlá, opery i múzeá, toto všetko bude pre Francúzov zatiaľ nedostupné. O tom, kedy bude cestovný ruch pre Francúzov opäť obnovený nie sú žiadne konkrétne informácie. Väčšina kultúrnych inštitúcií, medzi ktoré patria napríklad aj svetoznáme Mousée du Louvre či Chateau de Versailles však ponúkajú možnosť online prehliadky, v prípade Disneylandu je k dispozícii online platforma, kde môžu deti i rodičia nájsť rôzne zábavné aktivity. Zhromažďovanie je zatiaľ aj naďalej zakázané, predbežne do polovice júla. Stopku dostali všetky letné festivaly, koncerty a pravdepodobne aj pamätný Deň Bastilly, ktorý Francúzi už tradične oslavujú 14. júla v uliciach Paríža. Športové podujatia budú buď zrušené, alebo presunuté na iný termín, ako v prípade Euro 2020, Tour de France a Olympijské hry 2020.

Komentáre

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here