28-ročná Indka z oblasti Vidisha pred niekoľkými dňami porodila dievčatko, ktoré sa narodilo bez končatín. Za hendikep môže zriedkavá genetická porucha – syndróm Tetra Amelia. Krátko po pôrode svet obleteli fotografie novorodenca ber rúk a nôh zabaleného do deky. Detský lekár Suresh Aggarwal z nemocnice v meste Sironj povedal, že dieťa sa síce narodilo postihnuté syndrómom Tetra Amelia, no inak je zdravé a všetky ostatné vitálne funkcie sú na rovnakej rovine, ako pri zdravých novorodencoch.

Dievčatko sa narodilo bez končatín
Zdroj: dailymail.co.uk

Lekári naznačili, že dievčatko teraz čaká séria preventívnych vyšetrení, počas ktorých sa bude kontrolovať činnosť vnútorných orgánov a ich správny vývoj. Syndróm Tetra Amelia je zriedkavé ochorenie vyskytujúce sa celosvetovo. Táto vrodená anomália sa vyskytuje približne v jednom zo 71 000 tehotenstiev. Lekári vedia túto anomáliu odhaliť ešte počas tehotenstva v prípade, že matka chodieva na pravidelné kontroly a vyšetrenia. Lekár dokáže pomocou vyšetrenia ultrazvukom zistiť, či sa končatiny vyvíjajú správne – ak odhalí genetickú anomáliu, je povinný o tom upovedomiť matku a má možnosť navrhnúť jej prerušenie tehotenstva. 

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU
Dieťa so svojou matkou
Zdroj: dailymail.co.uk

Deti narodené s touto genetickou mutáciou majú ťažký život, no dokážu si v spoločnosti nájsť svoje miesto a uplatniť sa aj napriek hendikepu. Inšpiráciou je napríklad 37-ročný Nicholas James Vujicic, ktorý sa stal úspešným mužom aj napriek zdravotnému obmedzeniu. Austrálčan je v súčasnosti známy ako uznávaný motivačný rečník a autor niekoľkých kníh. Precestoval viac ako 44 svetových krajín, je ženatý a má štyri deti. Momentálne pôsobí ako mentor a vedie šťastný život v kruhu svojej rodiny, no v minuloročnom rozhovore pre médiá priznal, že v detstve a dospievaní bol za svoje zdravotné znevýhodnenie šikanovaný a opakovane sa pokúsil o samovraždu. 

Komentáre

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here