Leto je za rohom, takže pokiaľ milujete rýchlu jazdu na motorke, mali by ste tento čas využiť na dôkladnú prípravu silného stroja na vaše prvé letné výlety. Dôkladná prevencia je ten najlepší spôsob, ako sa vyhnúť mnohým nepríjemnostiam a užívať si možnosť tráviť svoj čas na čerstvom vzduchu plným priehrštím. Ako na to?

Ak motocykel po dlhej zimnej prestávke vyveziete z garáže, pretože máte na svoje prvé výlety rezervované pohodlné ubytovanie v Púchove, odporúča sa prvotná vizuálna kontrola. Uvoľnili sa niektoré diely? Sú zrkadlá a príslušenstvo stále neporušené? Nenechajte sa dokonalým vizuálnym stavom motorky oklamať a pozrite sa aj pod kapotu.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

Zamerajte sa na stav pneumatík

Ak máte základnú prehliadku za sebou, potom vykonajte podrobnú kontrolu. Nielen kvalitné prilby na motorku, ale aj dokonalé fungovanie pneumatík, podvozku a bŕzd je podľa odborníkov nevyhnutné pre prežitie vodiča na ceste.

Pneumatiky musia mať minimálnu hĺbku dezénu 1,6 milimetra a nesmú vykazovať žiadne známky poškodenia. Ak sú pórovité alebo popraskané, mali by sa vymeniť. To mimochodom platí aj pre všetky pneumatiky staršie ako šesť rokov.

Na čo si dať pozor pri brzdách

Ak sú pneumatiky v poriadku, prichádzajú na rad brzdové kotúče a platničky. Ak je motorka zdvihnutá, možno ich ľahko skontrolovať, či nie sú hrdzavé alebo poškodené. Súčasťou kontroly je aj kontrola brzdovej kvapaliny. Výmena je potrebná najneskôr vtedy, keď je kvapalina už hnedá.

Oplatí sa tiež pozrieť na spoje a káble, ktoré treba v prípade potreby naolejovať a namazať. Ich napnutie musí byť tiež správne nastavené, teda nie príliš voľné ani príliš tesné. Pred prvým naštartovaním motora musí byť skontrolovaná aj batéria.

Ak je motorka konečne fit, mali by ste myslieť na seba. Správny, nepoškodený ochranný odev je obzvlášť dôležitý. Jeho najdôležitejšiu súčasť tvoria, ako sme si spomínali vyššie, kvalitné prilby Shark, rukavice, čižmy a bundy, pretože pri rýchlej jazde na motorke je ohrozená každá jedna časť tela.

Tak na to myslite.

Komentáre

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here