Dnes už hádam nenájdeme na Slovensku človeka v aktívnom veku, ktorý by nemal založený bankový účet. Ten si spravidla zakladáme v slovenských bankových inštitúciách. Alebo zahraničných, ktoré majú svoje pobočky v našej krajine. V posledných rokoch vystupuje do popredia alternatíva založiť si účet priamo v zahraničí.

Argument na podporu existencie zahraničného účtu vychádza z úvodu tohto článku. Mnoho ľudí trávi svoj čas mimo našej vlasti pracovne a poberá v novej domovine plat, ktorý si potrebuje uložiť na nejaký bankový účet.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

V zahraničí platia pre cudzincov prísnejšie pravidlá

Každá banka v zahraničí má však svoje interné pravidlá, podľa ktorých sa riadi. Treba rátať s tým, že v každej zahraničnej banke je povinnosťou preukázanie relevantného dôvodu na založenie si účtu. Ide o to, aby sa predišlo praniu špinavých peňazí.

zdroj: seeker401.wordpress.com

Preukazujete sa občianskym preukazom, pasom, adresou vášho bydliska, prípadne potvrdením, že vo vašej materskej krajine nemáte nejaké dlhy. Ak si zakladáte iba osobný účet, nemusíte nikomu nič oznamovať. No ak plánujete vlastniť aj podnikateľský účet, musíte tento krok oznámiť vášmu správcovi dane.

Založenie účtu v zahraničí môžete spraviť aj cez telefón, internetovú a mobilnú aplikáciu. Pochopiteľne, potom musí prísť na rad písomné potvrdenie oboch zúčastnených strán – teda vami a bankou. Ak si netrúfate na založenie účtu v zahraničí, využijete služby sprostredkovateľských spoločností, ktoré vám založia bankový účet takpovediac na kľúč.

V tomto prípade banky zvyčajne nerobia prekážky a bankový účet vám bez prieťahov odobria. A úplne najľahšie je otvoriť si bankový účet v zahraničí, ak má vaša banku na Slovensku aj tam svoju aktívnu účasť.

Je potrebné si uvedomiť niektoré obmedzenia

Istou nevýhodou vyplývajúcou zo založenia účtu v zahraničí je nutná osobná návšteva banky, ak máte záujem o založenie aj sporiaceho účtu. Ďalej si musíte uvedomiť, že iná krajina, iný jazyk. Ak nie ste zdatní v tomto smere, tak vás neustále budú sprevádzať isté obtiaže.

Rátajte aj s fyzickou vzdialenosťou, ak nastane nejaký problém a treba ho riešiť. Musíte rovnako sledovať legislatívu v danej krajine, čo je pre laika takmer nadľudský výkon. V neposlednom rade treba brať na vedomie rôzne poplatky. A to nielen mesačné, ale aj ročné.

zdroj: seocentrum

Uvedenými riadkami sme vás rozhodne nechceli odrádzať od slobodného rozhodovania, to ani náhodou. Len sme sa vám snažili predostrieť hlavné úskalia, ktoré by na vás číhali, keby ste sa rozhodli založiť si osobný, či podnikateľský účet v inej banke než tu, na Slovensku. Musíte len skrátka a dobre akceptovať všetko to, čo sme v súvislosti so zahraničným účtom spomínali.

Predstavte si, že existujú aj čisto virtuálne bankové inštitúcie bez akýchkoľvek kamenných pobočiek s pôsobnosťou po celom svete. Po prvotnom online zaregistrovaní absolvujete videopohovor s operátorom banky a hotovo. Lenže na to, aby ste sa dokázali na potrebnej úrovni odprezentovať, musíte ovládať angličtinu minimálne na komunikačnej úrovni.

V ich neprospech hovorí aj to, že niektoré, pre slovenských klientov potrebné služby, nie sú dostupné v našom regióne. A v neposlednom rade bezpečnosť na internete takto koncipovaných bánk zatiaľ kolíše.

zdroj: economywatch.com

Založte si bankový účet, ktorý vám poslúži aj v zahraničí

Skúste sa zamerať na banky, ktoré majú svoje pobočky alebo finančné centrá tu na Slovensku. Zaregistrujete sa podobne ako v tých virtuálnych, behom krátkej doby, prípadne priamo online cez webovú aplikáciu.

Čo sa týka ceny za vedenie účtu, aj na Slovensku môžete mať účet v banke bez poplatkov. Založenie účtu je zvyčajne úplne zadarmo a rovnako nič neplatíte ani za akýkoľvek pohyb peňazí, či už sa jedná o prichádzajúce a odchádzajúce platby, zadávanie trvalých príkazov, vydanie a vedenie bankomatovej karty, a pod.

Finančné operácie môžete vďaka internetovej a mobilnej aplikácie vykonávať kdekoľvek sa nachádzate a rovnako si môžete vyberať peniaze z akéhokoľvek automatu v Európskej únii. Ak vás teda váš zamestnávateľ v zahraničí netlačí do založenia tamojšieho účtu, alebo ste živnostník a ste vyplácaní na základe faktúry, nemal by byť účet v cudzej banke problémom.

Komentáre

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here