Úplne nové instanbulské medzinárodné letisko vyrástlo len 45 kilometrov od svojho predchodcu. Po dokončení všetkých prác sa staré letisko uzavrie a v prevádzke zostane len nové. Nové letisko by mali slávnostne otvoriť do konca tohto mesiaca a má ísť o jedno z najväčších na celom svete. Nové letisko má z Istanbulu spraviť uzol medzinárodných letov. Do letového plánu majú pribudnúť nové linky z východnej Európy, Ázie ale aj z Ameriky.

zdroj: iGA

Výstavba tohto projektu začala pred 4 rokmi, v roku 2014 a dne sa už blíži dátum jeho otvorenia. Celý komplex sa nachádza na európskej strane mesta v istanbulskej štvrti Arnavutköy. Náklady na jeho výstavbu sa pohybujú na úrovni 7 miliárd EUR a podľa predpokladov by malo letisko zvládať až 90 miliónov pasažierov ročne. V prevádzke budú zatiaľ 3 pristávajcie dráhy a 100 leteckých spoločností. Letisko sa však aj po otvorení bude stále ešte dobudovávať a cieľom je zvládnuť odbaviť až 150 miliónov pasažierov ročne.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

Celý tento projekt nie je len akousi víziou a dokazovaním si niečoho. Faktom je, že Istanbul mal na konci minulého roka 15 miliónov obyvateľov a disponoval dvoma letiskami, ktoré mali problém zvládať nápor cestujúcich. Z nového letiska sa bude lietať do 350 destinácii, čo by malo tento kapacitný problém vyriešiť.

Letisko dostane taktiež aj letiskovú vežu do tvaru tulipánu, z ktorej by sa mala stať časom aj ikona mesta.

 

 

Komentáre