Ambiciózna lunárna misia Chandrayaan-2 v Indickom vesmírnom výskumnom laboratóriu (ISRO) má začať v nedeľu 14. júla 2019 v Satish Dhawan Space Center v Sríharikote. Chandrayaan-2 sa skladá z orbitera, landera nazývaného Vikram a rovera známeho ako Pragyan. Ak pôjde všetko podľa plánu, pristátie sa uskutoční 6. septembra na vysokej rovine medzi dvoma krátermi, Manzinus C a Simpelius N, asi 70 stupňov južne od rovníka.

Zdroj: Space.com

Polárne oblasti mesiaca sú zaujímavé pre vedcov, pretože sa tam nachádza množstvo vody na podlahách trvalo zatienených kráterov. Takéto „lunárne chladné pasce“ obsahujú fosílny záznam skorej slnečnej sústavy a tiež vzácny zdroj, ktorý by mohol pomôcť ľudskému prieskumu najbližšieho suseda Zeme.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

Chandrayaan-2 je pokročilá verzia úspešnej misie Chandrayaan-1 v Indii, ktorá sa začala v októbri 2008. Chandrayaan-1 dodal sondu na obežnú dráhu mesiaca a poslal nárazovú hlavicu do povrchu objektu. Misia je známa pre detekciu dôkazov o vode na Mesiaci.

Zdroj: Space.com

Uvidíme, ako misia, od ktorej si India sľubuje veľké úspechy, nakoniec dopadne. Určite je to však významná udalosť nielen pre krajinu, ale aj pre zvyšok sveta.

Komentáre