Pred pár dňami uskutočnila austrálska letecká spoločnosť Qantas historicky prvý let za použitia biopaliva. Lietadlo Boeing 787 Dreamliner (787-9) odletel z amerického Los Angeles a o 15 hodín neskôr pristál v austrálskom Melbourne. Let číslo QF96 sa stal prvým, pri ktorom bolo na prelet použité aj klasické ale do značnej miery aj BIOPALIVO. 

zdroj: traveller.com.au

Nový pokrokový Boeing 787 Dreamliner využil na tento let z 90% klasické letecké palivo a z 10% biopalivo. Letecké biopalivo je špeciálne vyrábané zo semien rastliny Brassica carinata, čo je v preklade Kapusta žliabkatá. Fakt, že toto lietadlo stále letí z 90% na klasické letecké palivo sa vám možno nezdá byť prelomový, no podľa spoločnosti Qantas dokáže toto biopalivo pri podobnom lete znížiť emisie až o 80%. V matematických rovniciach to teda vychádza, že počas tohto 15-hodinového letu sa ušetrilo až 18 ton uhlíkových emisií. 

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU
zdroj: australianaviation.com.au

Táto konkrétna odroda kapusty z ktorej sa biopalivo vyrába nie je určená na konzumáciu. Taktiež je nenáročná a vhodná na pestovanie, kde sa iným rastlinám nedarí. V poľnohospodárstve sa táto plodina využíva aj na regeneráciu vyčerpanej ornej pôdy.

zdroj: producer.com

Komentáre