Asi každý ste si už niekedy dali energeťák. Či už od únavy alebo na party doplnený o vodku. Viete však čo sa deje s vašim telom keď vypijete 250 ml energeťáku, obsahujúceho 80mg kofeínu a 27 gramov cukru?

Účinky po vypití

5-10 minút: Takmer ihneď po tom čo energetický nápoj vypijeme, sa kofeín dostáva do krvného obehu a činnosť srdca sa zrýchli. Rovnako sa začne zvyšovať aj krvný tlak.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

do 45 minút od vypitia: Všetok kofeín je už v krvnom obehu a človek začína nadobúdať pocit sústredenia, sviežosti a energie.

50 minút po vypití: Kofeín bol telom už kompletne absorbovaný a na scénu prichádza cukor. Vaša pečeň už rozložila cukor, ktorý je poslaný do krvného obehu a vaše telo dostáva nový prísun energie.

zdroj: express.co.uk

po 1 hodine:  Energia pochádzajúca z kofeínu a cukru už pomaly vyprchá a znovu prichádza na scénu únava.

5-6 hodín po vypití: Telo už úspešne odbúralo až 50% kofeínu. Zaujímavosťou je, že ženy užívajúce antikoncepciu potrebujú dvojnásobok času na odbúranie rovnakého množstva kofeínu.

po 12 hodinách: Kofeín už úplne vyprchá a telo ho dostane z krvného obehu. Samozrejme táto doba nie je u každého rovnaká a závisí od aktivity a fyzického stavu jedinca.

12-24 hodín: Telo môže dostať abstinenčné príznaky ako je bolesť hlavy, podráždenie alebo zápcha.

Pokiaľ si s obľubou vychutnáte aj viac ako jeden energetický nápoj za deň, môže to viesť k zvýšenému krvnému tlaku, zvýšenému krvnému cukru (ktorý môže byť základným kameňom cukrovky alebo hypertenzie). Vedeli ste ďalej aj fakt, že taurín v kombinácii s glukuronolaktonom a kofeínom (ktoré sa nachádzajú takmer v každom energeťáku) môžu vážne poškodiť váš nervový systém? 

zdroj: redptgroup.com

Čo telu najviac škodí?

Vaše srdce, pečeň, mozog, ľadviny a traviací trakt po požití enrgetického nápoju pracujú zrýchlene. Orgány sú nútené reagovať tak, akoby sa nachádzali v nebezpečnej situácii, čo nie je úplne ideálne. Orgány tak často pracujú na plný výkon aj po tom, čo človek už dávno zaspal.

 

Komentáre

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here