Asi každý ste si už niekedy dali energeťák. Či už od únavy alebo na party doplnený o vodku. Viete však čo sa deje s vašim telom keď vypijete 250 ml energeťáku, obsahujúceho 80mg kofeínu a 27 gramov cukru?

Účinky po vypití

5-10 minút: Takmer ihneď po tom čo energetický nápoj vypijeme, sa kofeín dostáva do krvného obehu a činnosť srdca sa zrýchli. Rovnako sa začne zvyšovať aj krvný tlak.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

do 45 minút od vypitia: Všetok kofeín je už v krvnom obehu a človek začína nadobúdať pocit sústredenia, sviežosti a energie.

50 minút po vypití: Kofeín bol telom už kompletne absorbovaný a na scénu prichádza cukor. Vaša pečeň už rozložila cukor, ktorý je poslaný do krvného obehu a vaše telo dostáva nový prísun energie.

zdroj: express.co.uk

po 1 hodine:  Energia pochádzajúca z kofeínu a cukru už pomaly vyprchá a znovu prichádza na scénu únava.

5-6 hodín po vypití: Telo už úspešne odbúralo až 50% kofeínu. Zaujímavosťou je, že ženy užívajúce antikoncepciu potrebujú dvojnásobok času na odbúranie rovnakého množstva kofeínu.

po 12 hodinách: Kofeín už úplne vyprchá a telo ho dostane z krvného obehu. Samozrejme táto doba nie je u každého rovnaká a závisí od aktivity a fyzického stavu jedinca.

12-24 hodín: Telo môže dostať abstinenčné príznaky ako je bolesť hlavy, podráždenie alebo zápcha.

Pokiaľ si s obľubou vychutnáte aj viac ako jeden energetický nápoj za deň, môže to viesť k zvýšenému krvnému tlaku, zvýšenému krvnému cukru (ktorý môže byť základným kameňom cukrovky alebo hypertenzie). Vedeli ste ďalej aj fakt, že taurín v kombinácii s glukuronolaktonom a kofeínom (ktoré sa nachádzajú takmer v každom energeťáku) môžu vážne poškodiť váš nervový systém? 

zdroj: redptgroup.com

Čo telu najviac škodí?

Vaše srdce, pečeň, mozog, ľadviny a traviací trakt po požití enrgetického nápoju pracujú zrýchlene. Orgány sú nútené reagovať tak, akoby sa nachádzali v nebezpečnej situácii, čo nie je úplne ideálne. Orgány tak často pracujú na plný výkon aj po tom, čo človek už dávno zaspal.

 

Komentáre