Ak si neviete predstaviť deň bez sladkých nápojov či ich diétnych a light alternatív, mali by ste zbystriť pozornosť. Podľa prieskumu, ktorý WHO (World Health Organisation) robilo na vzorke 450-tisíc Európanov z 10 krajín sveta, pravidelné pitie sladených nápojov do veľkej miery negatívne ovplyvňuje kvalitu života a zdravia. Nejde však len o nárast hmotnosti či nábeh na cukrovku, ale aj o vážne choroby a riziko skrátenia života človeka až o 16 rokov! 

Zdroj: pixabay.com

WHO tvrdí, že všetky sladené nápoje, bez ohľadu na to, či sú s obsahom cukru alebo s jeho náhradami ( diétne a light verzie nápojov) zvyšujú riziko predčasnej smrti, ak ich človek konzumuje pravidelne – to sa týka mladých i starých ľudí. Zdravotné riziko so sebou prinášajú už 2 poháre denne, pokiaľ ich konzumujeme na pravidelnej báze. Na základe prieskumu tiež z odpovedí respondentov vyplynulo, že ľudia preferujú diétne verzie nápojov, ktoré obsahujú umelé sladidlá a náhrady cukru pred klasickými. Vedie ich k tomu klamlivý dojem, že sú zdravšie a menej telu škodia.

Zdroj: pixabay.com

Vedci z WHO zaoberajúci sa výskumom rakoviny uviedli, že zo zdravotného hľadiska by bolo najrozumnejšie, keby ľudia všetky sladené nealkoholické nápoje nahrádzali čistou vodou alebo čajom. Na tom istom sa zhodli aj odborníci z Európskej kardiologickej spoločnosti z Paríža. Tiež varujú, že rapídne stúpa počet ľudí trpiacich kardiovaskulárnymi ochoreniami, ktoré môžu byť zapríčinené práve zlým nastavením životosprávy. 

Zdroj: pixabay.com

Štúdia realizovaná WHO teda potvrdzuje, že medzi sladenými nápojmi, závažnými ochoreniami a predčasnými úmrtiami existuje prepojenie. Príležitostná konzumácia nealkoholických nápojov telu neubližuje, nemali by sa však stávať každodennou súčasťou našej stravy.

Komentáre