Veľkú zásluhu môže mať na našej dobrej nálade práve vitamín D. Ľudské telo ho dokáže prijať aj prostredníctvom slnečných lúčov a patrí do skupiny vitamínov rozpustných v tuku (d, e, k, a).

Nedávne výskumy ukázali, že nedostatok vitamínu D môže spôsobiť nie len možnú depresiu, ale aj zhoršené fungovanie mozgu.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

I keď zatiaľ vedcom nie je celkom známe, ako vitamín D vplýva na duševné zdravie, čo už vieme je, že zvyšuje metabolické procesy v mozgových neurónoch a podporuje antioxidačné aktivity, ktoré chránia pred oxidačnými degeneratívnymi procesmi. Vitamín D podporuje aj rast nervov a je základným enzýmom, ktorý sa podieľa na produkcii neurotransmiterov, ktoré zohrávajú prvoradú úlohu pri regulácii nálady.

zdroj: vidachiropractic.ca

To, že je vitamín D zodpovedný aj za pevnosť kostí (spolu s kalciom zlepšuje mineralizáciu kostí), chráni pred osteoporózou, zlepšuje imunitný systém a bojuje proti infekciám už pravdepodobne vieme.

Vitamín D a šport

Avšak, možno menej známe je, akú dôležitú úlohu hrá vitamín D nie len napr. vo fitku, ale pri športovom výkone celkovo.

Vitamín D totiž zohráva dôležitú úlohu aj pri svalovej funkcii. Zvyšuje silu, zabraňuje predčasnému starnutiu svalovej hmoty a pravdepodobne hrá úlohu aj pri prevencii svalových zranení.

Ako sa v North American Journal of Medical Sciences uvádza, nedostatok vitamínu D môže spôsobiť neželané zmeny v kontrakcii a relaxácii kostrových svalov. Tento fakt vplýva nielen na zhoršenie športového výkonu, ale aj zníženie kvality aktívneho života.

Taktiež je možné, že nedostatok vitamínu D spôsobuje aj pokles svalovej sily. Výskum z roku 2008 poukázal na to, že účastníci, ktorí poukazovali optimálnu hladinu vitamínu D, produkovali lepšiu akumuláciu sily a dosahovali tak lepšie výkony napríklad pri vertikálnom skoku, ako účastníci, ktorých hladina vitamínu D bola nedostatočná.

Z dlhodobého hľadiska tak môže jeho nedostatok spôsobiť aj neželané zmeny kostrových svalov, nedostatočné vyživovanie kostí, čo spôsobí ich zhoršený vývoj, a môže viesť napríklad k osteoporóze.

V ľudskom tele všetko so všetkým súvisí. Ako sme už spomenuli, vitamín D má vplyv na našu psychiku, máme vďaka nemu pevné kosti a správne fungujúce svalstvo.

Nedostatok vitamínu D má podľa výskumu z roku 2010 okrem iného vplyv aj na ochabnutie svalovej hmoty a následne ľahšie vnikanie tuku do kostrových svalov. Podľa výskumu, testované subjekty, ktoré mali nadváhu vykazovali nižšie hladiny vitamínu D. Boli teda náchylnejšie na priberanie a celkovo vyššie percento tuku. Znížené množstvo vitamínu D sa spája aj s nižšou produkciou testosterónu, čo následne ovplyvňuje ďalšie zmeny hormonálneho systému.

zdroj: phys.org

Všetky tieto fakty spomínam práve preto, že pohyb, správne fungovanie tela a množstvo svalovej hmoty súvisia s mojou prácou. Samozrejme výhody vitamínu D sú ďaleko rozsiahlejšie. Neustále prebieha mnoho výskumov, ktoré sa zaoberajú našim zdravím a vplyvom vitamínu D na kvalitu nášho života.

S koncom leta prichádza obdobie, kedy je dôležité zamyslieť sa nad doplnením tohto vitamínu. Denná dávka odporúčaná viacerými expertmi z oblasti fitness a životosprávy je 1000 až 5000IU.

Medzi potraviny s vysokým obsahom vitamínu D patria napríklad ‚tučnejšie‘ ryby ako losos a makrela. Ďalej sem môzme zaradiť aj vajcia (najmä vaječné žĺtko) a plnotučné bio mlieko.

Prajem vám krásne jesenné dni priatelia. Užite si čas, ktorý nám bol daný a nezabúdajte na svoje zdravie. Či už to fyzické alebo psychické!

 

Komentáre

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here