Aktuálna cena Huawei P30 Pro 6GB/128GB Dual SIM v slovenských e-shopoch: € - € (Zdroj: Heureka.sk, )

Vyhliadkový let helikoptérou si turisti na Islande určite predstavovali celkom inak. Keď totiž prechádzali ponad jednou z pláží, všimli si na nej niečo nezvyčajné, čo sa podobalo na nehybné telá veľkých zvierat. Pilot teda pristál a s posádkou turistov sa rozhodli pláž preskúmať. Spoločne napočítali až 60 mŕtvych veľrybích tiel, ktoré na breh vyplavilo more, no podľa pilota vyhliadkového vrtuľníka môžu byť nejaké ďalšie telá ukryté aj pod nánosmi piesku.

Zdroj: BBC

Pilot David Schwarzhans sa pre portál BBC News vyjadril, že to rozhodne nebol príjemný pohľad a na pláži bol veľmi silný zápach. Išlo o menej navštevovanú oblasť (Löngufjörur), do ktorej sa dá po súši dostať len peši – autá tu majú prejazd zakázaný, a aj to je možno dôvodom, prečo veľryby na pláži nikto neobjavil skôr. Nie je totiž známe, ako dlho tu ich mŕtve telá ležali. 

Zdroj: BBC

Vráskavec dlhoplutvý je druh veľrýb, ktorý prirodzene pláva v skupinkách, čo je vysvetlenie pre veľké množstvo tiel na pláži. Zatiaľ však nie je známe, kvôli čomu konkrétne 60 jedincov zahynulo, aj keď teórií by bolo viacero: podľa niektorých odborníkov mohli byť dezorientované, keď sa dostali do plytkej vody, iní zase zastávajú názor, že boli dehydrované. Ďalšie faktory, ktoré by mohli pripadať do úvahy sú napríklad príliv, vietor alebo morský prúd, ktorý zvieratá mohol zmiasť alebo ovplyvniť ich smer plávania.

Komentáre