O trávení voľných chvíľ po práci alebo škole na gauči pred telkou sme ešte donedávna len snívali. Vírus však zmenil nielen naše hygienické návyky a správanie, ale aj spôsob práce a života. V dôsledku negatívnych dopadov pandémie na naše zdravie sme sa na veľmi dlhú dobu museli uzavrieť pred svetom a prežívať pracovné aj voľné chvíle len na spomínanom gauči a  pred telkou. 

Zamysleli ste sa ale niekedy nad tým, čo sa s nami a naším telom deje, ak dlhodobo nevychádzame z domu? Predstavte si, že ste veľmi dlho nevideli slnečné svetlo. Myslíte si, že je to nebezpečné? Akým zdravotným následkom môžete v tomto prípade čeliť? Skúsme spoločne na to prísť. 

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

Je dlhodobý pobyt v interiéri škodlivý?

Nie, ak budete neustále sedieť doma, určite sa vám nič nestane, ak máte zaistené všetky základné podmienky na život. Nezabudnite však, že chodenie von je prospešné pre vaše zdravie. A to nielen pre krásu kvetov, ktorých pestovanie v interiéri je oveľa náročnejšie, ale hlavne pre čerstvý vzduch, ktorý zbavuje naše pľúca toxínov a mozog dokonale okysličuje. Čím viac času strávite vonku, tým bude silnejšia aj vaša imunita. 

zdroj: tiko_photographer/Shutterstock.com

Chôdza tiež zlepšuje chuť do jedla. Ale to nie je všetko. Keď sa dostaneme na slnečné svetlo, telo dostane poriadnu dávku vitamínu D. Väčšina vitamínov sa do ľudského tela dostane počas jedla, ale práve vitamín D je jediným, ktorý je možné získať v požadovanom množstve priamo zo slnka. Ľudská pokožka absorbuje UV lúče, a ak sa k nám slnečné svetlo nedostáva, telu chýba dôležitá živina, ktorá zohráva v posilňovaní imunitného systému dôležitú úlohu. 

Problémom môže byť kvalita vzduchu

Ako sme už spomínali, čerstvý vzduch je pri pobyte v prírode, na ktorý ste sa možno vyzbrojili moderným poľovníckym oblečením, veľmi dôležitý. 

Keď ste vonku, telo je dobre nasýtené kyslíkom, vďaka ktorému sa človek cíti lepšie a myslí rýchlejšie. Naopak, ak budete dlho sedieť v uzavretom a nevetranom priestore, môže vás prekvapiť náhla bolesť hlavy, únava a depresie. 

Ani vplyv látok emitujúcich z materiálov, ktoré máte v interiéri, nie je vždy ideálny. Veľa toxínov a formaldehydu sa môže podpísať na vzniku rôznych vážnych ochorení. Preto, spojte príjemné s užitočným, vezmite si pohodlné ďalekohľady a spoznajte s nimi krásu okolia a prírody. Uvidíte, že to prospeje nielen vášmu telu, ale aj psychike. 

Komentáre