Tento rok uplynulo presne 32 rokov do jednej z najväčších jaderných katastrof v histórii ľudstva. Osudným dňom sa stal 26. apríl 1986, kedy došlo k výbuchu jedného z reaktorov tejto jadrovej elektrárne, čo navždy poznamenalo celú Európu.

Táto tragická udalosť si priamo vyžiadala životy 31 pracovníkov elektrárne a následne v krátkej dobe aj niekoľko hasičov a záchranárov, ktorí na mieste zasahovali. Táto tragická udalosť však navždy poznamenala aj životy mnohých ľudí stovky kilometrov ďalej od Černobyľu.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU
zdroj: economictimes.indiatimes.com

Jadrová elektráreň po výbuchu ešte pracovala a dodávala elektrinu do domácností, no časom bolo nevyhnutné ju odstaviť. Dnes sa však dá povedať, že Černobyľ znovu ožíva. Znovu začína produkovať elektrickú energiu. Nie však vďaka jadrovým reaktorom, ale vďaka inštalácii fotovoltaických panelov. Tých bolo osadených viacej ako 3800. Sú schopné produkovať elektrickú energiu pre viacej ako 2000 domácností a už teraz sa plánuje ich rozšírenie.

zdroj: headlinestoday.org

Černobyľ začal produkovať elektrickú energiu po prvý krát od roku 2000, kedy bola elektráreň kompletne vypnutá a zrušená. Nebavíme sa len o obyčajnej elektrárni, celé miesto a nová produkcia elektrickej energie nesie so sebou veľmi veľkú symboliku a pamiatku na tragický deň výbuchu.

 

 

 

 

 

 

Komentáre

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here