Súčasná situácia je mimoriadna. Krajiny postihnuté  pandémiou, vrátane Slovenska, musia na spomalenie šírenia koronavírusu prijať drastické opatrenia. A jedným z tých najhorších je dobrovoľná či nútená domáca karanténa. Ako zmierniť jej účinky a dopady?

Karanténa nie je vezenie

Najprv si musíte uvedomiť, že  vynútená karanténna izolácia  nie je väzením, že pozorovaním karantény pomáhate predovšetkým druhým – slabým, starým, nie príliš zdravým ľuďom. Trochu pompézne povedané, ale aj takto slúžite spoločnosti a plníte si svoje povinnosti voči nej. Nakoniec to môže byť aj vaša rodina, ktorú takto ochránite. Zaujímavých podujatí v Bratislave je stále dosť, takže vám nič určite neujde.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

Dodržiavajte bežnú dennú rutinu

Druhým dôležitým aspektom je každodenná rutina. Poriadok a jasná štruktúra aktivít vám dodáva sebavedomie, posilňuje v stresových situáciách a objasňuje perspektívu. Konkrétne to znamená: aby ste nechodili pol dňa v župane alebo pyžame!

Ráno vstaňte ako do práce, ihneď sa dajte do poriadku a dodržujte obvyklý rodinný rytmus. Samozrejme, štruktúra dňa bude musieť byť prispôsobená konkrétnej situácii a ľuďom vo vašom okolí, určite sa to ale dá zvládnuť.

zdroj: shutterstock.com

Skúste si naplánovať svoj deň podrobne a tohto plánu sa držte. Potom nebudete mať pocit, že ste bezmocní a unášaní prúdom. Pri plánovaní dňa si jasne vymedzte čas, kedy sa môžete venovať deťom, práci a sedieť pred televízorom. A nezabudnite na čerstvý vzduch. Karanténa predsa neznamená, že musíte sedieť iba doma. Stačí si obliecť hrejivé dámske mikiny a vybrať sa na záhradu.

Využite voľný čas na relaxáciu alebo učenie

Práve karanténa je ideálny čas na relaxáciu. Je veľa techník, pomocou ktorých sa dokážete veľmi dobre zotaviť. Občas ale postačí zavrieť oči, dýchať a počúvať svoje telo. Ak si predstavujete pod odpočinkom niečo úplne iné a nebaví vás len tak sedieť, využite voľný čas na učenie a plánovanie toho, kam sa vybrať v Bratislave po karanténe na výlet a užívať si mesto a krásy života inak ako doteraz.

Komentáre

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here