Vaše viečka sú ťažké ako z olova, nedokážete sa sústrediť a namiesto obeda máte chuť ľahnúť si do postele? Možno ste sa vyspali, mali ste krátky spánok, vykonávate monotónnu činnosť alebo ste len veľa toho zjedli. Denná únava môže mať rôzne príčiny.

Tu je niekoľko návrhov, ktoré vám pomôžu získať energiu späť.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

Hýbte sa

Ak ste unavení, vstaňte a začnite sa hýbať. Nemusí to byť samozrejme zostava profesionálnych cvikov z posilňovne, ale pár krokov po schodoch. Ešte lepšia je krátka prechádzka na čerstvom vzduchu. Akýkoľvek vonkajší podnet váš mozog prebudí a budete sa cítiť lepšie. Pohyb je pre mozog rovnako stimulujúci ako napríklad hlasná hudba alebo štípanie v koži. Tak to aj pri vypracovaní dlhej rigoróznej práce vyskúšajte.

Doprajte telu potrebné vitamíny

V podobe čerstvého ovocia alebo zeleniny. Tak ako dodajú tlačiarni potrebnú farbu len kvalitné Epson L3050 tonery, rovnako pomôžu vášmu organizmu vitamíny a minerály. Môžu to byť aj výživové doplnky s obsahom dôležitých vitamínov pre zdravé a bezproblémové fungovanie tela. Veľmi veľa energie vám dodá napríklad vitamín C, D a B. Ovocie a zelenina však telo zároveň ľahko zasýtia.

Zdroj obrázka: Serg Zastavkin/Shutterstock.com

Opláchnite sa studenou vodou

Ranná studená sprcha, pár striekancov studenej vody na tvár či chladivé umytie rúk tiež vaše telo revitalizujú – aspoň na krátky čas. Tieto podnety napádajú mozog a zobudia vás. Ale pozor, studená sprcha nie je vhodná pri niektorých chronických ochoreniach.

Nadýchajte sa čerstvého vzduchu

Ak sedíte pri dôležitej diplomovej práci celý deň, pretože termíny sa krátia, niet sa čomu čudovať, ak máte málo energie. Občas treba zmeniť nielen vašu polohu, ale aj vzduch.

Pravidelne preto vetrajte. Najlepšie urobíte, ak miestnosť vyvetráte, teda na pár minút otvoríte okná dokorán. Ak do miestnosti prúdi chladnejší vzduch, predstavuje to pre telo chladivý stimul, ktorý vás povzbudí, ako spomínaná sprcha.

Ak je v miestnosti dusno a máte pocit, že obsah kyslíka klesá, nie je to spôsobené nedostatkom kyslíka. Ani v zle vetranej miestnosti sa obsah kyslíka výrazne nemení. Sú to skôr látky, ktoré sa hromadia vo vzduchu v miestnosti, ktoré vás unavujú a sú nesústredené. Oxid uhličitý slúži ako referenčný bod. Väčšina plynu vo vzduchu pochádza z našich pľúc. Pri nádychu prijímame kyslík a pri výdychu uvoľňujeme oxid uhličitý. Úlohu zohráva aj teplo. Miestnosť vyzerá zle vetraná keď je v nej príliš teplo, čo vás tiež uspáva. Skúste to zmeniť a budete mať na akúkoľvek prácu opäť dostatok energie!

Komentáre