Sex v starobe je pre mnohých ľudí stále tabu. Milostný život je však dôležitým stavebným kameňom dobrej kvality života – aj keď sa rokmi mení. Vo vyššom veku však hormónov a chuti na intímne zblíženie ubúda, čo môže v konečnom dôsledku ovplyvniť aj naše zdravie.

Ako to zmeniť? Čo robiť, aby nás ani vo vyššom veku chuť a sily neopúšťali? Pokračujte v čítaní a nájdete na tieto otázky všetky dôležité odpovede.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

Čo najčastejšie bráni sexu v starobe?

Samozrejme, váš milostný život sa s pribúdajúcim vekom mení. V zásade tomu nie je inak ani u mladých ľudí. Psychické problémy, starosti či fyzické choroby ovplyvňujú aj sexualitu. U starších ľudí sú však komplikácie prítomné vo väčšej miere, pretože pribúda najmä chronických ochorení. Sexuálny styk vo vyššom veku zhoršujú aj vedľajšie účinky niektorých liekov a hormonálne zmeny.

Hormonálne zmeny

S menopauzou hladina estrogénu u žien klesá, čo často ovplyvňuje sexualitu. Pretože hormonálna zmena spôsobuje, že pošvová sliznica je horšie prekrvená. To zvyšuje aj riziko infekcie. Pošvová sliznica je navyše v období menopauzy suchšia asi u každej tretej ženy. Celkovo trvá dlhšie, kým sa dosiahne požadovaný stav vzrušenia a vytvorí sa dostatok pošvového sekrétu. To sa dá napraviť krémami a gélmi s obsahom hormónov. V prípade potreby navyše pomáhajú lubrikačné gély.

U mužov zohrávajú úlohu hormóny tiež. Hladina testosterónu s vekom klesá, aj keď nie tak prudko ako hladina estrogénu u ženy, a často aj ich libido. Môžu sa vyskytnúť aj ďalšie príznaky, ako je nespavosť a zmeny nálady.

V takýchto prípadoch sú dobrým pomocníkom bezpečné tabletky na erekciu s obsahom prírodných látok.

Zdroj obrázka: Monkey Business Images/Shutterstock.com

Telesné postihnutia

Inkontinencia moču, predchádzajúce operácie na pohlavnom ústrojenstve, operácie rakoviny – ochorenia pribúdajú vekom a ovplyvňujú aj sexualitu. Na jednej strane sú čiastočne spojené s priamymi obmedzeniami. Napríklad po odstránení maternice môže žena pociťovať bolesť v určitých sexuálnych polohách. Na druhej strane choroby čiastočne ovplyvňujú vnímanie vlastného tela – postihnutí sa už nemusia považovať za sexuálne príťažlivých.

Navyše u mužov je z fyzických dôvodov väčšia pravdepodobnosť, že budú mať erektilnú dysfunkciu alebo predčasnú ejakuláciu. V prípade mnohých chronických ochorení, ako je diabetes mellitus, reuma alebo vysoký krvný tlak, musia postihnutí dlhodobo užívať aj lieky, z ktorých niektoré znižujú túžbu a sexuálnu výkonnosť.

V takýchto prípadoch zas môžu pomerne často pomôcť nové BDSM praktiky, ktoré počas intímneho zblíženia viac vzrušujú. Treba len zahodiť ostych.

Ako si zlepšiť a užiť sex v starobe?

Psychológovia radia, že v popredí by malo byť maznanie a erotické dotyky, pričom pomôcky a spomínané BDSM praktiky môžu byť dobrým doplnkom. Treba sa tiež dobre a na kvalitných matracoch dobre vyspať.

Je tiež dôležité prehodnotiť váš zdravotný stav a užívanie niektorých liekov. V mnohých prípadoch je účinná a bezpečná príroda, v ktorej by ste koniec koncov mali čerpať inšpiráciu aj pre intímne zblíženie.

Komentáre

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here