Opäť tu bude čoskoro zima, na ktorú budeme potrebovať nielen energie, ale aj adekvátnu ochranu tela. A niet sa čo čudovať. Existuje viac ako 200 rôznych vírusov nachladnutia, ktoré nás môžu veľmi rýchlo dostať do postele. Dospelých postihuje takéto prechodné oslabenie organizmu až štyrikrát do roka, deti ešte častejšie. Napriek tomu musíme chodiť do práce a školy.

Ako za takýchto podmienok zostať fit a fungovať bez obmedzení? Ukážeme vám niekoľko najlepších tipov proti príznakom nachladnutia.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

Oddych a relax

Počas prechladnutia ide telu predovšetkým o zbavenie sa patogénov. O to sa postará návšteva ORL ambulancie v Nitre alebo okolí, no telu treba pomôcť aj inak.

Váš organizmus potrebuje dostatok energie. Dobrým tipom sú preto činnosti, ktoré vám umožnia relaxáciu, napríklad dostatočný spánok a málo stresu.  Počas prechladnutia sa treba vyhýbať nadmernej fyzickej námahe a športu.

Veľa tekutín

Obzvlášť prospešné sú hrejivé bylinkové čaje ako čaj z lipových kvetov, harmančekový, tymiánový  alebo čaj z bazových kvetov. Nielenže dodávajú telu tekutinu, ale okrem iného majú aj upokojujúci, protizápalový a hrejivý účinok. Hlien v nose, dutinách a prieduškách sa navyše skvapalňuje zvnútra, čo uľahčuje vysmrkanie a vykašliavanie, o ktorých potrebe vás určite dôkladne poučili aj osvedčení lekári z ORL v Košiciach.

Čerstvý vzduch

Ďalší užitočný tip pri prechladnutí je, aby ste pravidelne vetrali svoj obytný priestor, aby ste nahradili použitý a vírusmi zaťažený vzduch čerstvým. Dajte si ale pozor, aby ste sa pri výmene vzduchu vyhli prievanu, ktorý telu a dutinám moc neprospieva.

zdroj: Elena Eryomenko/Shutterstock.com

Kvalitný propolis

Propolis je tmel produkovaný včelami, ktorý pôsobí proti baktériám a plesniam v úli. Vlastnosti tejto látky sa však dajú veľmi dobre využiť aj v prípade nášho organizmu, ktorý v prípade prechladnutia bojuje s nebezpečnými baktériami a vírusmi. Kvalitný propolis inhibuje choroboplodné zárodky, čím pomáha telu sa proti vonkajším vplyvom ľahšie obrániť. V kombinácii s medom to preto môže byť pri chrípke ďalšie dobré a zároveň chutné riešenie.

Zdravé jedlo

Aby ste boli zdraví, musíte aj zdravo jesť. Konzumujte preto vyváženú stravu, ktorá dodá telu potrebné minerály a vitamíny, aby zostalo zdravé. Čerstvé ovocie a zelenina by mali byť súčasťou denného menu. Naopak, stimulanty ako alkohol a nikotín by mali byť počas infekcie tabu.

AK si dáte na tieto odporúčania pozor, nemali by vám nepríjemné chrípky a vírusy robiť veľký problém.

 

Komentáre

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here