Africké štáty sa rozhodli skoncovať s desertifikáciou a aktívne proti nej začali bojovať. Viac ako dvadsať afrických štátov sa spojilo a spoločnými silami začali vysádzať milióny nových stromov. Projekt je známy pod názvom “The Great Green Wall” a odštartoval už v roku 2007. Po 13 rokoch je dokončených len 15% unikátnej zelenej prírodnej bariéry. Všetky náklady za túto bariéru sa pohybujú až okolo 8 miliárd dolárov!

zdroj: Great Green Wall Press kit

Novovysadené stromy by mali do roku 2030 pomôcť k obnove viac ako 100 miliónov hektárov momentálne degradovanej pôdy, odfiltrovať 250 miliónov ton uhlíka a vytvoriť 10 miliónov pracovných miest vo vidieckych oblastiach. Veľký zelený múr by mal tiež pomôcť aj pri riešení hrozieb týkajúcich sa zmeny podnebia, hladomoru či migrácie.  

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

Po dokončení projektu by malo ísť o najväčšiu živú štruktúru na planéte. V Nigérii bolo doposiaľ obnovených viac ako 12 miliónov akrov degradovanej pôdy, zatiaľ čo sa v Senegale podarilo vysadiť už neuveriteľných 30 miliónov akrov stromov. Podobne je na tom aj Etiópia, kde sa podarilo vysadiť 37 miliónov akrov pôdy. 

unccd.int

Okrem toho, že pri projekte ide najmä o boj proti desertizácii, hovorí sa, že vďaka nemu vzniká aj nový div sveta! The Great Green Wall bude na konci roku 2030 dlhý neuveriteľných 8-tisíc kilometrov a široký 15 kilometrov! 

Komentáre

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here