Pre neutíchajúcu pandémiu koronavírusu boli ľudia nútení nájsť si program, ktorý budú môcť vykonávať z domu, aby im karanténa ubehla čo najrýchlejšie a najpríjemnejšie. Okrem toho, že sa začali prejavovať skryté talenty, ktoré v ľuďoch driemali, izolácia obyvateľstva má výrazný dopad aj na to, čo (ne)nájdeme v obchodných regáloch. Svetu hrozí, že okrem kvasníc, múky a dezinfekcie už čoskoro začneme pociťovať aj deficit prezervatívov.

Svet sa bojí nedostatku prezervatívov
pixabay.com

Výrazný rozdiel v ich výrobe už stihla vo veľkej miere pocítiť Malajzia, kde počas marca zaznamenali najviac nakazených obyvateľov spomedzi krajín juhovýchodnej Ázie. Malajzijská spoločnosť Karex, ktorá sa radí k najväčším svetovým výrobcom a distribútorom antikoncepčných prvkov oznámila, že od polovice marca do polovice apríla znižuje výrobu prezervatívov o 200 miliónov kusov oproti bežnému režimu.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU
Výroba kondómov je v ohrození
pixabay.com

Malajzijský gigant však nie je jedinou spoločnosťou, ktorá už teraz vie, že kondómov bude v najbližšom období na trh dodávať menej. Spoločnosti sa snažia výrobu urýchliť a robiť, čo je v ich silách, aby zvládli pokryť čo najväčšiu časť svetového trhu. Keďže kondómy sú podľa riaditeľov spoločností považované za nevyhnutnú zdravotnícku pomôcku, je dôležité, aby boli dostupné pre každého. Obrovským problémom by však momentálne mohla byť ich distribúcia do rozvojových krajín.

Ľudia začali počas karantény tráviť viac času spoločne
pixabay.com

Organizácia Spojených Národov varuje, že celosvetové dodávky prezervatívov môžu vzhľadom na aktuálnu situáciu vo svete klesnúť až o 40-50% oproti normálu. Najviac sa obáva, že kondómy nebudú môcť byť doručené tam, kde ich naozaj treba. Najväčší strach je v tomto prípade o rozvojové a najchudobnejšie svetové krajiny. Okrem zvýšeného počtu neplánovaných tehotenstiev by nedostatok prezervatívov mohol predstavovať vyšší počet interrupcií a zvýšený počet ľudí nakazených pohlavnými chorobami. Ako príklad uvedieme Indiu, kde sa po nariadení povinnej karantény zvýšil dopyt po prezervatívoch o 25-35%. Problém, ktorý mnohých znepokojil chce pomôcť vyriešiť Čína. Jedna z tamojších firiem dokáže ročne vyrobiť viac ako jednu miliardu prezervatívov a keďže čínska výroba sa začína konečne dostávať do starých koľají, pomoc prisľúbili aj ďalšie čínske spoločnosti. Situáciu by chceli zachrániť zvýšeným vývozom prezervatívov do sveta.

Komentáre