To, že baktérie priam zbožňujú miesta, akými sú kuchynské drezy a hubky na riad, peňaženky, toalety či fitness centrá už berieme ako samozrejmosť a snažíme sa dávať si na to pozor. Vedeli ste však, koľko baktérií sa nachádza na prípravkoch dekoratívnej kozmetiky a pomôckach na líčenie? Štúdia vedcov z University of Aston v Spojenom kráľovstve, ktorá bola zverejnená 2.decembra 2019 ukázala, že väčšina dekoratívnej kozmetiky v sebe obsahuje baktérie, pričom niektoré z nich predstavujú nebezpečenstvo pre zdravie a môžu ženám spôsobiť veľké problémy.

Zdroj: pixabay.com

Štúdia bola realizovaná na 467 kusoch kozmetických výrobkov rôznych značiek, ktoré pre výskum poskytli dobrovoľníci. Išlo samozrejme o produkty, ktoré títo ľudia používali pravidelne – maskary, rúže, lesky na pery, púdre a make-upy. To, čo v dámskej kabelke vyzerá tak krásne a dokáže na pleti zázrak, v skutočnosti nepríjemne šokovalo nielen samotných vedcov!

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU
Zdroj: pixabay.com

Takmer 90% skúmaných produktov bolo kontaminovaných baktériami alebo ich zárodkami. Čo sa týka očných liniek a maskary, na tých vedci najčastejšie nachádzali stopy stafylokokov a Escherichie coli, ktoré spôsobujú podráždenie očí a zápal spojiviek. Na rúžoch, leskoch na pery a v podstate všetkej kozmetike, ktorá prichádza do kontaktu s ústami, sa najčastejšie vyskytovali stopy stafylokoka, vedcov však veľmi prekvapila aj prítomnosť stôp stolice. Tieto baktérie môžu spôsobiť začervenanie, zápaly a opuchy pier.

Zdroj: pixabay.com

Autori štúdie boli znepokojení z toho, že spotrebitelia neberú do úvahy dôležitosť hygieny. Rovnako, ako ženy dbajú o čistotu svojej tváre a pleti, by totiž mali dbať a na to, aby štetce, špongie a iné pomôcky, ktoré im v skrášľovaní pomáhajú, boli pravidelne čistené a poriadne vysušené. Až 93% špongií, ktoré sa nachádzali pri make-upe totiž podľa informácií dobrovoľníkov čistené nikdy neboli. A až 64% týchto ľudí sa priznalo, že im táto vecička už aj spadla na zem. Ďalším dôležitým faktorom, ktorý tiež úzko súvisí so zdravým líčením, je exspiračná doba kozmetiky. Ak ju nebudeme rešpektovať a produkt budeme používať aj napriek tomu, že jeho doba exspirácie už vypršala, nemôžeme sa čudovať, ak bude naša kozmetika plná choroboplodných zárodkov…

Komentáre