K poznávaniu nových miest, dnes už neodmysliteľne patrí aj poznávanie ich gastronómie. Satur.sk si preto pre vás pripravil rebríček jedál, ktorá by ste pri návšteve európskych miest nemali vynechať.
1. Currywurst (Berlín, Nemecko)
Netradičná kombinácia bielej klobásy a karí omáčky sa zvyčajne podáva s hranolčekmi alebo chlebom a vychutnať si ju môžete prakticky na každom rohu hlavného mesta Nemecka. Currywurst má v nemeckom Berlíne aj svoje múzeum, ktoré mapuje tradíciu tejto miestnej pochúťky, ktorá sa datuje do obdobia povojnovej okupácie. Existuje viacero teórií o tom, kto vymyslel currywurst. Pre Berlínčanov je vynálezcom Herta Heuwarová v roku 1949, ktorá sa inšpirovala tým, že videla amerických vojakov jesť steak s kečupom, ale rozhodla sa nahradiť steak lacnejšími bravčovými klobásami, ktoré boli cenovo dostupnejšie v povojnovom Nemecku. Toto jedlo je obzvlášť obľúbené ako neskorá večera počas „alkoholicky aktívneho“ večera v meste. Je to však aj symbol rovnostárskeho ducha hlavného mesta, nakoľko spája ľudí rôzneho pôvodu a spoločenských tried.
2. Pastel de Nata / Pastéis de Belém (Belém Bakery, Portugalsko)
Košíček z lístkového cesta plnený žĺtkovým krémom, ochutený škoricou sa podáva najmä ku káve a patrí medzi najobľúbenejšie cukrárske výrobky Portugalcov i cudzincov, ktorí túto krajinu navštívia. Recept na jeho prípravu sa dedí už vyše 200 rokov a stále ostáva tajomstvom. Ako prvé ho upiekli mníšky kláštora Jeronimos v Lisabone. Následne si otvorili pekáreň v západolisabonskej štvrti Belém, kde ju nájdete dodnes a spolu s vami stovky turistov, ktorý chcú spoznať pomyselný domov pastéis de Belém. Mimo pekárne Belém je pečivo známe ako pastel de nata.
3. Pizza Margerita (Neapol, Taliansko)
Podľa legendy hostili v Neapole taliansku kráľovnú Margeritu práve touto pizzou s bazalkou a mozzarellou a jej tak chutila, že pizzu pomenovali po nej. Práve v Neapole, slovo pizza znamená práve pizza margherita – čiže cesto so základom z miestnych, dokonale zrelých paradajok odrody San Marzano, absolútne čerstvej mozarelly a ozdobené pár lístkami bazalky. Odporúčame ju ochutnať v pravej talianskej pizzerii s tradíciou, akými sú napríklad Pizzeria Sorbillo (už od 1935) a v Da Michele (od 1870).
4. Zmrzlina Tartufo (Kalábria, Taliansko)
Domovom tejto sladkej mrazenej maškrty je malebné mestečko v skalách – Pizzo. Na konci 19. storočia práve tu vyrobili cukrárski majstri z tajného receptu unikátnu zmrzlinu, ktorú pomenovali Tartufo. Originál receptu ostáva stále tajomstvom. Servíruje sa v bielej, alebo tmavej podobe a základ tvorí oriešková zmrzlina, ktorá vo vnútri ukrýva nugát. Taliansko je výbornou zmrzlinou preslávené a ich gelato si môžete vychutnať v mestách ale aj letných dovolenkových destináciách. Medzi najobľúbenejšie príchute patria stracciatella, oriešková, kávová a pistáciová.
5. Hákarl – zhnitý žralok (Island)
Tak toto je pre odvážnych gurmánov – cestovateľov. Najznámejšia islandská špecialita je totiž zhnitý žralok. Žraločie mäso sa zakope do zeme na 6 – 12 týždňov (v závislosti od obdobia roka, v ktorom ho pripravujete). Po vytiahnutí sa suší na suchom a tmavom mieste po dobu 4 – 5 týždňov. Vybrať si môžete medzi glerhákarl – svetlé mäso žuvačkovej konzistencie, alebo skyrhákarl, ktoré je tuhšie a tmavšie. Táto delikatesa sa často podáva s pálenkou Brennivín, ktorá ma lákavú prezývku „čierna smrť“ a je vyrobená zo zemiakového liehu, obilia a rasce.