Efektivita je kľúčové slovo, ktoré je často zabalené do chytľavých tvrdení. Žiaľ, jeho samotné použitie o skutočných podmienkach vo firme veľa nehovorí. Je to škoda, pretože firmy, ktoré si zakladajú na efektívnych procesoch, sú väčšinou veľmi úspešné.

Čo sa teda skrýva za pojmom „efektívnosť“ a prečo by sa práve vaša spoločnosť mala touto témou zaoberať?

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

Prečo sú efektívne procesy také dôležité?

Spoločnosti, ktoré pracujú obzvlášť efektívne, sú zvyčajne aj mimoriadne konkurencieschopné. Vezmime si príklad z logistiky. Tu treba organizovať dopravné reťazce, skladovať pomocou špeciálnych priamočiarych pohonov strojov tovar a riešiť byrokratické formality.

Spoločnosti, ktoré riadia všetky tieto procesy efektívne – t. j. rýchlo, čisto a bezpečne – sú vždy minimálne o krok pred konkurenciou.

Naopak, príznaky neefektívnosti vaše napredovanie brzdia vo viacerých smeroch.

Aké sú príznaky neefektívnosti?

Každá spoločnosť je jedinečná. Procesy vo výrobe, logistike a kontrolingu sú zodpovedajúcim spôsobom jedinečné, čo je v mnohých smeroch spôsobené zavedením správnych postupov vyplývajúcich z dodržiavania ISO 45001 noriem.

Existuje však niekoľko varovných signálov, na ktoré si treba dať pozor:

  • Vysoká miera odmietnutia: Ak sa vysoké percento výrobkov musí opakovane triediť kvôli nízkej kvalite alebo výrobným chybám, je to vážny problém.
  • Dlhé prestoje: Na rozdiel od nás ľudí, stroje so svojimi výkonnými lineárnymi vedeniami nepotrebujú dovolenky. Taká je teória. V praxi sa však aj o ultramoderné roboty alebo výrobné systémy treba starať a udržiavať ich v dobrom stave. Každý, kto je tu nedbalý, musí jedného dňa počítať so zložitými a teda drahými opravami . Tie stoja okrem peňazí aj veľa času. Čas, v ktorom stroj nepracuje, t.j. nemôže nič vyrobiť. Ak vaša spoločnosť často zápasí s dlhými prestojmi, je to jasný znak neefektívnych procesov.
  • Rastúce náklady na energiu: Stroje sa musia nielen udržiavať, ale aj zásobovať energiou. Zvyčajne pochádza zo zásuvky. A aj keď sú ceny elektriny momentálne dosť nízke, vysoká spotreba je varovným signálom, ktorý by ste si mali všímať. Zvyčajne je tu skrytý potenciál úspor, ktorý môžete využiť efektívnejším riadením stroja.
  • Slabá analýza údajov: Každá spoločnosť zhromažďuje každý deň nespočetné množstvo údajov a zhromažďuje dôležité informácie. Sú to však práve tieto údaje, ktoré sa až príliš často nepoužívajú alebo nesprávne interpretujú. Inteligentná a predovšetkým automatizovaná správa dát dokáže výrazne zvýšiť efektivitu väčšiny spoločností.
  • Ľudský faktor: V tejto chvíli nechceme hovoriť o nedostatku kvalifikovaných pracovníkov. S týmto problémom musí bojovať každá spoločnosť. Žiaľ, nekvalifikovaní, nemotivovaní alebo zle vyškolení zamestnanci sú jedným z hlavných faktorov neefektívnosti v spoločnosti. Vysoký obrat môže tiež ovplyvniť efektivitu. Pretože ak musíte opakovane školiť nových zamestnancov, stojí to čas, peniaze a nervy. Dôležité zdroje lepšie investujte do svojej hlavnej činnosti. Odchodom kompetentných zamestnancov navyše prichádzate o množstvo cenného know-how, z ktorého dnes profituje konkurencia.
  • Logistika: Obrovské sklady so stovkami radov políc – tu sa dá ľahko stratiť prehľad. Nájsť tovar, ktorý hľadáte, je potom skutočný problém, ktorý zaberie veľa času. Toto takzvané „vyberanie“ je spolu so zbytočne dlhými internými prepravnými trasami jedným z dôvodov neefektívnosti v spoločnosti – aspoň vždy, keď tento dôležitý proces nie je šikovne digitalizovaný.

Skúste to zmeniť a uvidíte, že náskok pred konkurenciou bude obrovský.

Komentáre

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here