Aktuálna cena Huawei P30 Pro 6GB/128GB Dual SIM v slovenských e-shopoch: € - € (Zdroj: Heureka.sk, )

Židovský cintorín v Námestove bol napadnutý neznámymi vandalmi, ktorí zničili najmenej 75 pomníkov, náhrobných dosiek a zariadenie pohrebiska. „Vyšetrovateľ už začal trestné stíhanie vo veci prečinu hanobenia miesta posledného odpočinku. V súčasnosti nie je možné poskytnúť viac informácií z dôvodu vykonávania procesných úkonov,“ informovali policajti. 

aktuality.sk

K vzniknutej situácii sa vyjadril aj prednosta Mestského úradu v Námestove Dušan Jendrašík, ktorý objasnil, že cintorín sa nachádza  brehu Oravsekej priehrady, a teda ide o pietne miesto, ktoré by si mali všetci ctiť. Pohoršenie je o to horšie, že sa to stalo práve v predvianočnom období. „Nechápeme, že niekto je schopný takto zneuctiť ľudí, ktorí sa už nemôžu brániť,“ povedal Jendrašík. Na cintorínu sú pochovaní ľudia z celého sveta od Švajčiarska až po Izrael. 

myorava.sme.sk

Sociológ Michal Vašečka uviedol, že tento vandalizmus je výsledkom pôsobenia dezinformačných a konšpiračných webov. Tiež to odzrkadľuje aktuálnu spoločenskú atmosféru a fakt, že sa Slováci nevyrovnali s národnou tradíciou. 

dennikn.sk

O obnovu židovského cintorínu sa od roku 2020 bude starať Karol Kurtulík, ktorý túto zdrvujúcu informáciu zistil v pondelok. „Okrem iného je to skaza našej dlhodobej práce. S partiou ľudí rovnakého zmýšľania sa roky snažíme dostať toto miesto z periférie. Celé bolo zarastené a s pomocou mojich priateľov – projektantov, architektov či geodetov sa zo židovského cintorína stala jedna z historických pamiatok Námestova,“ hovorí Kurtulík. A keďže židovský cintorín je od 18. storočia voľne prístupný všetkým, spáchať tento vandalizmus mohol naozaj hocikto. 

Komentáre