Vyberáte si v jedálni vždy zdravo? Alebo by ste radšej strávili obednú prestávku v stánku s rýchlym občerstvením?  Ak sa chcete zdravo stravovať, v práci to nie je vždy jednoduché. Často nie je čas na jedenie alebo v okolí nie sú takmer žiadne zdravé jedlá. Bez kvalitnej stravy v práci však budete málo efektívni. Ako to teda vyriešiť?

V tomto článku sa dozviete viac.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

Minimum zdravého jedla sa rovná minimu energie v práci

Presne tak! Aj v práci potrebujete myslieť na zdravú a vyváženú stravu. Výkonné náplne do tlačiarne HP za vás predsa všetko neurobia. Zdravá strava je teda základ. V opačnom prípade je vaše telo zaneprázdnené trávením ťažkého jedla, čím strácate energiu na vykonávanie dôležitých úloh. Ak si ale dáte záležať na výbere toho, čo konzumujete, obsahu živín a minerálov v strave, dokážete fungovať bez obmedzení nielen v práci, ale aj doma.

Ako by malo vyzerať zdravé jedlo do práce?

Všeobecné odporúčania odborníkov pre vyváženú a pestrú stravu hovoria, že správne zdravé jedlo do práce by malo pozostávať z niekoľkých porcií ovocia a zeleniny denne, malého množstva cukru a tuku a dostatočného prísunu celozrnných výrobkov, bielkovín a vlákniny.

Okrem toho odborníci pre výživu v práci odporúčajú nasledovné:

Ak ráno nemôžete nič zjesť, raňajky by ste mali dohnať po dvoch až troch hodinách. Môžete napríklad zjesť najskôr niečo ľahké ako jogurt alebo ovocie a neskôr si k raňajkám pridať celozrnný chlieb alebo müsli.

Zdroj obrázka: Ground Picture/Shutterstock.com

Každý, kto siahne po ovocí, zeleninových tyčinkách či hrsti orieškov, môže aktívne predchádzať výkonnostným prepadom.

Keď sa počas obednej prestávky stravujete v stánku s občerstvením alebo v reštaurácii, často v jedle chýbajú dôležité živiny. Na kompenzáciu by ste mali jesť ovocie, zeleninu alebo mliečne výrobky.

Nejedzte ale „za chodu“. Radšej si urobte krátku prestávku a jedzte vedome.

Doma si pravidelne varte extra porciu, ktorú si môžete zamraziť a vziať si ju na ďalší deň do práce. Chutné sú aj chlebíky, ktoré si môžete doma naplniť čerstvou zeleninou a vziať so sebou.

V práci je tiež dôležité dostatočne piť. Denne by to malo byť asi 1,5 litra – najlepšie vody alebo nesladeného čaju. Na prospech sú určite aj špeciálne vitamínové balíčky pre zamestnancov.

Čo potrebuje vaše telo, aby ste zostali v práci fit?

V závislosti od toho, aká je naša práca fyzicky náročná, spotrebujeme rôzne množstvo energie. Každý, kto väčšinu svojho pracovného dňa trávi sedením, potrebuje menej energie ako napr.   stavební robotníci alebo poľnohospodári.

Naša výživa by sa teda mala prispôsobiť našej činnosti, aby sme zostali zdraví a výkonní. Človek by si mal dávať pozor, aby neskonzumoval príliš veľa kalórií. V prípade fyzicky náročnej práce to môže byť naopak aj porcia energie navyše. Pre zdravú výživu má zmysel konzumovať nadbytočné kalórie vo forme celozrnných výrobkov, mliečnych výrobkov a ovocia. Nezabudnite na spomínané vitamíny a uvidíte, že urobíte viac, než ste čakali.

Komentáre

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here