Dnešné nároky na obývačku sú vysoké: obývačka bola vždy tradične centrom bytu či domu. Je to miesto, kde trávite väčšinu času so svojou rodinou a využívate ho na najrôznejšie veci. Či už ide o filmový večer s priateľmi, pohodlné posedenie s rodinou alebo len o relaxáciu či čítanie, význam tejto miestnosti v dome je mimoriadny. Aby však dokázala obývacia izba plniť všetky vaše náročné požiadavky, mali by ste si ju adekvátne zariadiť.

Avšak, predtým, ako uvediete všetky svoje nápady do praxe, mali by ste si všetko dôkladne premyslieť. Na jednej strane vždy dbajte na to, aké sú podmienky vašej zariaďovanej izby a na druhej, samozrejme, na vaše osobné priania a preferencie z hľadiska dizajnu. Pretože osobitý interiér vystihuje aj charakter bytu.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

Správne usporiadanie nábytku je základ

Aby vaša nová moderná obývačka nakoniec vyzerala krásne, je dôležité vhodne skombinovať všetok nábytok a správne ho v obývačke rozmiestniť.

K základnému vybaveniu väčšiny obytných miestností patrí pohodlný sedací nábytok. Pre vašu rohovú sedačku alebo kreslo existujú dva varianty. Nemusia nutne stáť pri stene ako obvykle, ale dajú sa flexibilne kombinovať voľne stojace v miestnosti.

Voľne stojaci interiér alebo jednotlivé prvky je možné ľubovoľne presúvať a optimálne ich využiť ako priečky miestnosti. Veľkorysejší priestorový efekt je dosiahnutý, keď rozkladacia pohovka a nízka doska nie sú umiestnené pri stene, ale voľne stojace v miestnosti alebo dokonca v strede.

Ústredný bod pohovky, kresla, koberca a príručného stolíka vyzerá lákavo a urobí z vašej obývačky miesto, kde sa budete cítiť dobre. Pri zariaďovaní dbajte však na to, aby sa všetky okná a dvere dali bez problémov otvárať a zatvárať.

Zdroj obrázka: Followtheflow/Shutterstock.com

Farby prinášajú potrebnú pestrosť

Ak chcete obývačku s jednotnými farbami, mala by byť v priestore vytvorená konzistentná farebná schéma. V ideálnom prípade by vo farebnej schéme mali dominovať dve až tri hlavné farby, ktoré sa opakujú v celej miestnosti. Základný kameň dodáva farba steny a podlahy. Je však na vás, akým farebným smerom sa vydáte.

Preferujete pokojné tóny alebo vo vašej obývačke nemôžu chýbať pestré farby? Rozhodujúcu úlohu s ohľadom na farbu steny však zohráva veľkosť miestnosti. Svetlé farby sú vhodnejšie do väčších miestností alebo do jednotlivých priestorov, zatiaľ čo svetlejšie pastelové odtiene majú tendenciu dotvárať scénu v menších miestnostiach. Akcenty najlepšie dopĺňajú zladené dekorácie a bytové doplnky, ako sú koberčeky, vankúše, luxusné jednofarebné závesy a obrázky. Tie poskytujú priestoru vizuálne spojenie a útulnosť.

Zakomponujte do návrhu aj architektúru domu

Ak si chcete zariadiť obývací priestor ako ten najlepší interiérový architekt, nemali by ste vynechať  z tohto procesu špecifické architektonické časti nehnuteľnosti.

Špeciálne časti miestnosti, ako sú výklenky, rohy, nástenné výstupky alebo šikmé steny, by nemali zostať nevyužité. Napríklad za objemnými drevenými trámami sa dá priestor využiť na veľkú nástennú policu, ktorá v prípade potreby jednoducho zmizne za dlhými závesmi. Pod schodisko alebo na šikmú stenu môžete umiestniť krásnu schodovú policu, ktorá je nielen praktická, ale aj skutočným pútačom vašej izby!

Skúste si teda pomôcť týmito jednoduchými krokmi a uvidíte, že komfort obývacej izby bude na nezaplatenie.

Komentáre