Vincent van Gogh bol holandským maliarom a jednou z najväčších osobností svetového výtvarného umenia. Počas svojej umeleckej kariéry, v relatívne malom časovom rozpätí desiatich rokov, vytvoril približne 900 malieb a 1 100 kresieb. Počas života predal iba jeden jediný obraz a to necelý rok pred svojou tragickou smrťou. 

Zdroj: instagram.com

Ako to pri umelcoch býva, obrazy a diela získajú na hodnote až po smrti. Rovnako to bolo aj v prípade Vincenta van Gogha. Jeho diela sa dnes predávajú v desiatkach tisícov eur a túži po nich nejeden vášnivý zberateľ.

Parížsky aukčný dom Auction Art sa rozhodol, že tentokrát nebude dražiť jeho obrazy, ale zbraň, ktorou sa podľa všetkého maliar zabil. Ide o vreckový revolver 7 mm kalibru značky Lefaucheux. Zbraň objavil v roku 1965 miestny roľník na poli pri obciAuvers-sur-Oise, kde  maliar strávil posledné roky svojho života. Predpokladá sa, že sa zastrelil práve na tomto mieste, i keď posledné roky sa jeho samovražda spochybňuje.

Zdroj: instagram.com

Koľko je teda človek ochotný zaplatiť za najslávnejšiu zbraň v histórii umenia, ktorá v júli 1890 zabila jednu z najväčších osobností svetového výtvarného umenia? Dozvieme sa to 19. júna, minimálna očakávaná suma je 40 – 60 tisíc eur.

Komentáre