Vincent van Gogh bol holandským maliarom a jednou z najväčších osobností svetového výtvarného umenia. Počas svojej umeleckej kariéry, v relatívne malom časovom rozpätí desiatich rokov, vytvoril približne 900 malieb a 1 100 kresieb. Počas života predal iba jeden jediný obraz a to necelý rok pred svojou tragickou smrťou. 

Zdroj: instagram.com

Ako to pri umelcoch býva, obrazy a diela získajú na hodnote až po smrti. Rovnako to bolo aj v prípade Vincenta van Gogha. Jeho diela sa dnes predávajú v desiatkach tisícov eur a túži po nich nejeden vášnivý zberateľ.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

Parížsky aukčný dom Auction Art sa rozhodol, že tentokrát nebude dražiť jeho obrazy, ale zbraň, ktorou sa podľa všetkého maliar zabil. Ide o vreckový revolver 7 mm kalibru značky Lefaucheux. Zbraň objavil v roku 1965 miestny roľník na poli pri obciAuvers-sur-Oise, kde  maliar strávil posledné roky svojho života. Predpokladá sa, že sa zastrelil práve na tomto mieste, i keď posledné roky sa jeho samovražda spochybňuje.

Zdroj: instagram.com

Koľko je teda človek ochotný zaplatiť za najslávnejšiu zbraň v histórii umenia, ktorá v júli 1890 zabila jednu z najväčších osobností svetového výtvarného umenia? Dozvieme sa to 19. júna, minimálna očakávaná suma je 40 – 60 tisíc eur.

Komentáre