10. apríl 2019 sa zapíše do dejín astronómie! Vedci z National Science Foundation v spolupráci s Event Horizon Telescope už od začiatku mesiaca sľubovali verejnosti prevratný objav a tak svet čakal, s čím prídu. Ich výskum ľudí naozaj prekvapil – potvrdili ním totiž predpoveď známeho fyzika Alberta Einsteina z roku 1915 a zverejnili prvú fotografiu horizontu udalostí alebo inak povedané, čiernej diery.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU
Zdroj: nasa.gov

Vedci usporiadali konferenciu odohrávajúcu sa na šiestich miestach sveta a predstavili tak svoj prelomový objav ľudstvu. Masívna čierna diera sa nachádza v galaxii Messier 87. Vesmírne teleso má v priemere 40 miliárd kilometrov a jeho vzdialenosť od planéty Zem je približne 55 miliónov svetelných rokov. V minulosti bola existencia čiernych dier len témou na čisto teoretickej rovine – získať takúto fotografiu ako dôkaz ich existencie vedci považovali za nemožné.

Prvá fotografia čiernej diery
Zdroj: nasa.gov

Teraz sú si však istí tým, že čierne diery majú výrazný vplyv na fungovanie a formovanie galaxií. Mohli by sme ich opísať ako miesta, ktorých gravitačná sila priťahuje a pohlcuje všetko vôkol seba, vrátane svetla, a to obrovskou silou. Práve pohlcovanie svetla je dôvodom, prečo doteraz nikto tento úkaz nevidel. Čierna diera neprepúšťa pohltené elementy von, tým pádom z nej žiadne svetlo nevyžaruje a je v podstate neviditeľná. Na zábere z tohto roku môžeme vidieť tieň čiernej diery obklopený žiariacim kruhom, ktorý je tvorený prachom a plynom.

Komentáre

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here