Stephen Hawking bol renomovaným profesorom na University of Cambridge. Bol slávnym vedcom a fyzikom ktorý mal na svojom konte veľmi veľké množstvo objavov z oblasti fyziky, matematiky a vesmíru. Jeho neobyčajný rozum a objavy ho preslávili doslova po celom svete. Venoval sa najme výskumu čiernych dier a teóri relativity.

Za hrozbu ľudskej budúcnosti označil hlavne genetické inžinierstvo, umelú inteligenciu ale aj vyspelú mimozemskú rasu, ktorá by ľudstvo mohla považovať za nižšiu formu života. Mimo iné aj prehlásil, že ľudstvo by malo v blízkej dobe začať kolonizovať vesmír, pokiaľ chce prežiť. Sám o sebe tvrdil, že v hlave má len fyziku, astrofyziku, matematiku a kozmológiu. Taktiež má na svojom konte a značné množstvo knižných publikácii. Jeho knihy sa stali bestsellermi. Medzi tie najznámejšie patrí aj „A Brief History of Time“ (stručná história času).

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU
zdroj: youtube.com

Smutným faktom bolo, že Stephen Hawking trpel nevyliečiteľnou ALS chorobou, ktorá postihuje nervový systém a spôsobuje postupné ochrnutie celého tela. Lekári mu ju diagnostikovali vo veku 21 rokov a odhadovali mu maximálne 2 roky života. Zlomený mladý vedec mal na výber – ponoriť sa do hlbokých depresií a alkoholu a čakať na nevyhnutný koniec, alebo sa maximálne koncentrovať na prácu a riešenie problémov teoretickej fyziky. V rozhodovaní mu pomohla aj jeho priateľka Jane Wildeová, ktorá sa za neho aj napriek nepriaznivej prognóze vydala. Manželom sa narodili 3 deti a samotný Hawing sa na túto tému vyjadril so slovami, že niektoré veci jednoducho nič nedokáže ovplyvniť.  Hawking bol verejnosťou vnímaný a považovaný za nového Isaaka Newtona alebo Alberta Einsteina. Jeho poznatky výrazne prispeli k ľudskému poznaniu.

zdroj: ndtv.com

 Stephen Hawking sa svojou vôľou a vytrvalosťou dožil veku 76 rokov. 

 

Komentáre

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here