Aktuálna cena Huawei P30 Pro 6GB/128GB Dual SIM v slovenských e-shopoch: € - € (Zdroj: Heureka.sk, )

Výskumníci z NASA sa pochválili svetu so svojím skvelým objavom. Zistili totiž, že vo vesmíre sa nachádza extrémne hodnotné teleso, ktoré je zložené zo zlata a drahých nerastných surovín. Ide o asteroid, ktorý pomenovali Psyche 16 a už sa objavili aj prvé špekulácie o tom, ako by suroviny z neho mohli ľudia bezpečne vyťažiť a dostať na planétu Zem.

Zdroj: foxnews.com

Hodnota asteroidu dosahuje neuveriteľných 600 triliónov eur. Denník The Sun sa k tejto sume vyjadril tak, že na asteroide je dostatok zlata na to, aby sa každý jeden obyvateľ Zeme vďaka nemu mohol stať miliardárom. Psyche 16 bola radarmi lokalizovaná medzi obežnými dráhami Marsu a Jupitera. Na povrchu asteroidu sa okrem zlata a drahých kovov nachádza tiež platina, železo alebo napríklad aj nikel.

Zdroj: pixabay.com

Na prvý pohľad môže objavenie takejto „zlatej bane“ vyzerať fantasticky, no skrýva sa za tým veľa obáv. Ak by NASA naozaj podnikla kroky k ťažbe a podarilo by sa jej preniesť nerastné bohatstvo na našu planétu, spôsobilo by to pád svetovej ekonomiky a zlatnícky priemysel by bol ponorený do obrovského chaosu. Tisíce kilogramov zlata, ktoré sa ročne objavia na trhu, by boli ničím v porovnaní s tým, čo by sa doviezlo z asteroidu. NASA plánuje spustiť sondovanie telesa v roku 2022 a objavovacia misia by mala byť zrealizovaná v roku 2026. Keďže výskumníci sú si vedomí rizík, ktoré by takýto obnos bohatstva na Zem mohol priniesť, nad ťažbou (zatiaľ) neuvažujú, ide len o výskum na vedecké účely, informoval The Sun.

Zdroj: pixabay.com

Komentáre