Európska vesmírna agentúra (ESA) predstavila verejnosti svoj prelomový objav. Podľa ich informácii ukrýva povrch Antarktídy „stratený kontinent“. Podľa najnovších satelitných snímkov, by sa mal bájny „stratený kontinent“ nachádzať pod vrstvou ľadu, ktorá je hrubá 1,6 kilometra. 

zdroj: ESA

Podľa vedcov tieto skutočnosti vrhli na Antarktídu, najmenej zmapovaný kontinent na svete, úplne nové svetlo.  Novo-objavené dáta sa im údajne podarilo získať vďaka Gravity field and Ocean Circulation Explorer (GOCE) systému, ktorý bol od roku 2013 odstavený z prevádzky z dôvodu jeho nákladovosti.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

Vďaka tomuto systému sa im podarilo zmapovať presné pohyby tektonických platní pod Antarktídov. Tieto pohyby sa odohrali pod zemským povrchom zhruba pred 2 miliónmi rokov, čo dokazuje aj spôsob formovania Antarktídy. Tieto zábery dokazujú, že všetky svetové kontinenty spolu aj s Antarktídov kedysi formovali jeden celok, no vďaka dlhodobým tektonickým posunom sa niektoré od seba oddelili a iné sa zas zasunuli jeden pod druhý.

zdroj: ESA

Vedci zhromaždili dáta s GOCE, k ním pridali už dopredu nazhromaždené seizmologické dáta, vďaka čomu sa im podarilo vytvoriť celkom presnú 3D mapu zemskej litosféry. Litosféra sa skladá z kôry, roztaveného plášťa a zahŕňa aj pohoria, oceánske chrbty a skalné zóny, ktoré sa volajú kratóny. Práve tieto kratóny sú pozostatky prastarých kontinentov. Veľmi veľké množstvo takýchto kratónov sa nachádza pod Antarktídov, vďaka čomu sa vedci domnievajú, že práve toto sú pozostatky prehistorického kontinentu zvaného Gondwana.

Komentáre

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here