Nie je žiadnou novinkou, že posledné roky dochádza ku globálnemu otepľovaniu. Výnimkou nie je ani Antarktída, ktorá v priebehu niekoľkých desaťročí stratila bilióny ton ľadu. 

Americkí vedci objavili na tomto kontintente obrovskú dutinu, ktorá vznikla v dôsledku topenia sa ľadu. Dutina sa nachádza v spodnej časti ľadovca Thwaites, ktorý je považovaný za jeden z najdôležitejších ľadovcov na svete.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

Vedcom sa podarilo túto dutinu objaviť pomocou radaru prechádzajúceho ľadom ako súčasť operácie NASA IceBridge s dodatočnými údajmi poskytnutými nemeckými a francúzskymi vedcami.

Vedci sa ešte aj dnes učia a študujú zložité spôsoby topenia ľadu na tomto kontinente, a uvedomujú si aj skutočnosť, že táto dutina zohráva dôležitú úlohu v procese topenia. Pretože keď sa pod ľadovec dostane viac tepla a vody, tým pádom sa rýchlejšie topí.

Ľadovec Thwaites tvorí v súčasnosti približne 4 percentá globálneho nárastu hladiny morí. Ak by dutina úplne zmizla, tak by ľad obsiahnutý v ľadovci mohol zdvihnúť oceán približne o 65 centimetrov. No ani to nie je ten najväčší problém. Ľadovec Thwaites sa nachádza na mieste, kde drží susedné ľadovce a ľadové masy vo vnútrozemí. Ak by jeho oporná sila zmizla, dôsledky by mohli byť katastrofálne, a preto sa považuje za dôležitú súčasť kontinentu.

Vedci majú na najbližšie mesiace naplánovanú expedíciu, aby preskúmali ľadovec a dutinu, ktorá sa v ňom vytvorila. Ide o jeden z najdôležitejších vedeckých výskumov súčasnosti, ktorého výsledky by mali priniesť viac informácií o tom, za aký dlhý čas sa samotný ľadovec roztopí a čo to bude pre ľudstvo znamenať. Komentáre