V poslednom období je známejších čoraz viac výskumov, ktoré sa venujú našej planéte a tomu ako sa menila a vyvíjala od jej vzniku. Jednotlivé obdobia so sebou prinášali rôzne zmeny, ktoré formovali a dodnes formujú vzhľad našej planéty. Vďaka modernej technike a výskumom majú dnešní vedci možnosti skúmať jej rôzne podoby v rozličných obdobiach. 

Geológovia Graham Andrews a Sarah Brown uskutočnili v Namíbii výskum, ktorý priniesol so sebou neočakávaný objav. Ukázalo sa, že tento región bol kedysi domovom hlavného ľadového prúdu – tepien, ktoré smerovali od ľadovcového centra až k jeho okrajom. Predpokladá sa, že boli tak pôsobivé ako tie, ktoré je dnes možné vidieť na Antarktíde.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

Počas skúmania púštnej krajiny si dvaja geológovia zo Západnej Virgínskej univerzity všimli niektoré zvláštne črty v oblasti dlhých a strmých kopcov. Zistenia predstavujú prvý dôkaz masívneho toku ľadu, ktorý je zodpovedný za vyčerpanie ľadovej vrstvy, ktorá pokrývala južnú Afriku počas neskorého paleozoického veku.

Kedysi, pred asi 300 miliónmi rokmi, kedy bola južná Afrika pripojená k boku južnej Ameriky, bola táto suchá oblasť pokrytá širokým rozsahom ľadovcov. A práve tento výskum potvrdzuje aj prepojenie medzi týmito dvoma južnými kontinentmi.

Komentáre