Po tom, čo tento druh ľudstvo a zmeny v jej prirodzenom prostredí priviedlo na pokraj vyhynutia v roku 2008, dnes o 10 rokov neskôr sa úspešne podarilo tento druh ochrániť a jeho populáciu stabilizovať.

Gorila horská je 1 z 2 poddruhov Gorily východnej. Vyskytuje sa prevažne v Konžskej demokratickej republike, Rwande a Ugande. Ich populáciu v minulosti silne ovplyvnilo najmä ľudstvo a v tej dobe rastúci nebezpečný vírus ebola. V roku 2008 bol tento druh gorily zaradený na zoznam svetovo ohrozených druhov, ktorým hrozí úplne vyhynutie.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU
zdroj: Getty

Ich populácia v tej dobe čítala len 680 jedincov na celom svete. Na základe tohto sčítania bol tento druh okamžite zaradený na zoznam druhov, ktoré ohrozuje úplne vyhynutie.

zdroj: getty

Medzinárodná únia na ochranu prírody a prírodných zdrojov (IUCN) však dnes s poteším oznámila, že tento druh už viac neje zaradený na zozname kriticky ohorzených druhov. Gorily sú však aj dnes ešte stále v ohrození, no už im nevyhnutne nehrozí vyhynutie a ich populáciu sa podarilo stabilizovať. Pri poslednom sčítaní biológia úspešne napočítali viacej ako 1 000 jedincov, čiže ich počet vo voľnej prírode sa takmer zdvojnásobil. 

 

Komentáre

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here