Ešte v minulom roku sa podarilo dopraviť do ľadovej zeme špeciálny skleník EDEN-ISS. Nedávno sa nemeckým polárnikom podarilo už zozbierať z neho prvú úrodu. Úspešne sa im tak podarilo zozbierať 3,6 kg šalátu, 18 uhoriek a 70 redkvičiek. Raritné na celom tomto experimente je však to, že na vypestovanie nepotrebovali žiadnu zeminu a ani slnečné žiarenie. 

Pre samotných vedcov išlo o vítané spestrenie jedálničku, keďže sa bez čerstvej zeleniny museli zaobísť už dlhé mesiace. Cieľom celého antarktického projektu, je vyskúšať pestovanie plodín v extrémnych podmienkach. Podobne úspešný projekt je známy aj z Medzinárodnej vesmírnej stanice, kde sa v minulosti úspešne podarilo dopestovať čínsku kapustu a rímsky šalát. V antarktickom projekte sa však vedci zamerali na dopestovanie širšieho spektra zeleniny.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU
zdroj: DLR

Podľa dostupných informácii zo zamrznutého kontinentu, dopestovaná zelenina chutila presne tak ako mala. Celý projekt sa stretol aj s mnohými komplikáciami. Dopestovanie zeleniny nebolo úplne jednoduché keďže sa stretli s mnohými technickými poruchami a polárnou búrkou. V budúcnosti by sa takýto spôsob pestovania zeleniny mohol využiť pri vesmírnej kolonizácii.

 

Komentáre