Krásne Španielske schody nachádzajúce sa v Ríme sú vyhľadávaným miestom turistov. Tí sa na nich fotia, užívajú si výhľady na okolie, prinesú si so sebou jedlo a posedia si, zatiaľ čo sa rozprávajú a užívajú si slnečné lúče… Tejto idylke však odzvonilo! Taliansko sa rozhodlo toto miesto vyľudniť a voči posedávačom na schodoch rázne zakročiť.

Zdroj: telegraph.co.uk

Pred nedávnom mestská polícia vydala zákaz konzumácie jedla a pitia na Španielskych schodoch, ku ktorému sa pridružil aj zákaz sedenia. Dôvodom má byť príliš veľa ľudí rozložených na schodoch, ktorí znemožňujú prechádzanie ostatným. Situácia bývala kritická predovšetkým počas obeda – unavení turisti si zvykli doniesť take away jedlo, prípadne fastfood a zjesť ho na schodoch, zatiaľ čo pracujúci miestni sa snažili týmito schodmi dostať na obednú prestávku do mesta, prípadne sa potrebovali presunúť z miesta na miesto. Kľučkovanie pomedzi masou turistov bolo niekedy naozaj ťažké, nehovoriac o neporiadku, ktorí po nich na slávnych schodoch zostával.

Zdroj: calgaryherald.com

Španielske schody momentálne stráži mestská polícia. V prípade, že nebudete nariadenie mesta rešpektovať a rozhodnete sa pre malú pauzičku či snack na tomto mieste, v prvom rade budete počuť píšťalku. Ak nebudete reagovať na pískajúceho policajta, príde vás upozorniť, no a ak ani potom z miesta neodídete a piknik nezbalíte, môže vám na mieste udeliť pokutu vo výške 160-400€. Turisti sa proti nariadeniu mesta búria, nesúhlasia s ním. Taliani, ľudia pracujúci v Ríme a poniektorí zahraniční turisti sú však za tento nápad, naopak, vďační. Uvidíme teda, či turisti budú o sedenie na Španielskych schodoch v Ríme bojovať, alebo sa poddajú zákonu a v tichosti sa uspokoja s tým, že po slávnych historických schodoch majú dovolené len prechádzať a fotiť si ich.

Komentáre