Štúdia z University of Wisconsin-Madison ukázala, že keď je rastlina zranená, uvoľňuje do celého svojho systému signál podobný tomu, ktorý vysiela nervový systém ľudí a zvierat.
Keď je človek zranený, senzorické bunky v našom tele upozorňujú nervový systém na uvoľnenie neurotransmiterového glutamátu. To stimuluje časť nášho mozgu, aby uvoľnil adrenalín, ktorý naštartuje našu „bojuj alebo uteč“ reakciu.
Rastliny nemajú nervové systémy, ale videozáznam zachytený vedcami v tejto štúdii o zranených rastlinách ukazuje, že majú svoju vlastnú verziu „bojuj alebo uteč“.
Pretože im chýba nervový systém, rastliny nemajú neurotransmitery, ale stále majú glutamát. Vo videu je rastlina, ktorá uvoľňuje glutamát na mieste uhryznutia. To aktivuje vápnikovú vlnu, ktorá preteká celým telom rastliny, čo následne spustí uvoľňovanie jej vlastného stresového hormónu.
Úžasné video prvýkrát zobrazuje, ako rýchlo odozva rastliny prechádza ich telom. Podľa vyhlásenia University of Wisconsin-Madison trvá menej ako dve minúty, kým signál dosiahne všetky konce rastliny, pohybujúc sa rýchlosťou približne jeden milimeter za sekundu.
Vedci si túto reakciu rastlín už nejaký čas uvedomovali, ale nikdy neboli schopní zachytiť fenomén alebo pochopiť odkiaľ pochádza.
Aby mohli vidieť, čo sa deje vo vnútri rastlín, keď sú napadnuté, geneticky ich modifikovali, aby vytvorili proteín, ktorý jasne žiari v prítomnosti vápnika. To im umožnilo vidieť vápenatú vlnu, ktorá pretekala rastlinou po jej zranení.
Rastlinná odpoveď na zranenie nie je úplne rovnaká ako reakcia „bojuj alebo uteč“ u ľudí alebo zvierat, ale je to ich vlastná verzia.
Aj keď rastliny nemusia cítiť bolesť rovnakým spôsobom ako ľudia, tento objav dokazuje, že reagujú na zranenia a útoky pozoruhodne podobne.
Keď si nabudúce sadnete a vychutnáte si pekný, listový šalát, pokúste sa nerozmýšľať o všetkých glutamátoch, ktoré práve uvoľňuje.