V minulosti výlučne symbol moci a bohatstva, dnes, bežne dostupný módny doplnok, ktorým si zdobíme svoje telo všetci. Šperky sú ľuďmi obľúbené nielen pre stálu hodnotu, ale aj krásu. So stálosťou estetického vzhľadu šperkov to už tak ružové, ako v prípade ich hodnoty, nie je. Ako zaistiť, aby sa vás to netýkalo a robili vám tieto vzácne ozdoby tela radosť dlhé roky?

Máme pre vás niekoľko tipov, vďaka ktorým môže byť nielen nostalgia, ale aj lesk a krása hodnotou, ktorú si na šperkoch dokážete dlhé roky ceniť.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

Vyžaduje si to špeciálny prístup

Žiadny šperk nie je svojím zložením len jedným rýdzim kovom a obsahuje určité zliatiny, pretože  by sa nedal tak jednoducho spracovať do požadovanej formy. Samotné zlato je napríklad veľmi mäkké, takže by sme si zo šperkov z tohto kovu dlho radosť neužívali.

Na základe toho je tiež potrebné k tejto ozdobe tela pristupovať aj z hľadiska starostlivosti. O to viac, ak sú takýmto šperkom napríklad vaše obľúbené brošne.

Čo presne to znamená? Tak napríklad, zlato by sa malo čistiť raz za tri až štyri mesiace.  U nových visiacich náušníc by to mohlo byť častejšie, pretože sa rýchlejšie zašpinia od kozmetiky na umývanie vlasov alebo starostlivosť o telo.

Aj ušné dierky sa vedia veľmi často zapáliť, napríklad po nosení nekvalitných šperkov, a keď sa následne nasadia zlaté náušnice, znečistia sa aj tie a zostane na nich plak s nepríjemným zápachom.

K čisteniu retiazky a náramku by ste si mali nájsť vlastný prístup. Po prvé, majú veľa ťažko dostupných miest. Za druhé, ak sú položky veľmi tenké, môžu sa veľmi rýchlo pri neopatrnom čistení poškodiť. Rovnako ako šperky s kameňmi, ktoré by mohli pri kontakte s chemikáliami zmeniť svoj vzhľad a kvalitu.

zdroj: faferek/Shutterstock.com

Vyskúšajte to, čo bežne používame na čistenie a bielenie zubov

Rovnako ako šperky, sú citlivé a pritom veľmi dôležité z hľadiska pevnosti a krásy aj naše zuby. Preto by možno nebolo na škodu, využiť na ich čistenie prípravky, ktoré doma bežne všetci používame na pohodlné bielenie zubov.

Kvalitná zubná pasta a iné špeciálne prípravky obsahujú jemné a pritom silné čistiace látky, ktoré ak neuškodia citlivej zubnej sklovine, určite by nemali znehodnotiť ani váš šperk. Samozrejme, na nedostupné miesta si radšej vezmite jemnú kefku, aby ste odstránili všetky nečistoty a mastnoty. Používajte pritom vodu a nezabudnite šperk po čistení od pasty opláchnuť a vysušiť.

Uvidíte, že ak si raz za čas na tento proces vyčleníte pár minút, krásne šperky vám budú zdobiť telo a robiť radosť naozaj dlhé roky.

Komentáre