Výskum vykonaný fyziológom z cvičenia na Loughborough University vo Veľkej Británii ukázal, že muži, ktorí sa kúpali hodinu vo vode s teplotou približne 40 °C, spálili okolo 140 kalórií. Ukázalo sa tiež, že horúci kúpeľ znižuje hladiny cukru v krvi efektívnejšie ako cvičenie, čo je zvlášť výhodné pre ľudí s cukrovkou 2. typu.

Zdroj: YouTube

Kľúčom k úspechu je správny čas a správna teplota. Ideálne je kúpanie jednu hodinu. Teplota vody by mala byť počas kúpeľa priemerne 40 °C . Z vlažného kúpeľa by ste pravdepodobne nedosiahli rovnaké výsledky. 

Experiment sa uskutočňoval iba na mužoch, takže u žien to môže byť odlišné a nemusia spáliť toľko kalórií ako muži. Výsledky tiež závisia od hmotnosti a typu tela osoby a z týchto dôvodov je ťažké predvídať výsledok.

Vedci veria, že táto technika funguje, pretože naše telo produkuje takzvané „proteíny tepelného šoku“, keď telesná teplota stúpa. Stáva sa to, keď človek cvičí, ale ukázalo sa, že pasívne zahrievanie môže mať rovnaký účinok. Proteíny tepelného šoku sa uvoľňujú v reakcii na stres, a tak prispievajú k regulácii hladiny cukru v krvi.  

Zdroj: brightside.me

Bohužiaľ, horúci kúpeľ nemôže úplne nahradiť cvičenie alebo byť rovnako efektívny ako cvičenie. Za rovnaké množstvo času totiž napríklad môžete spáliť okolo 630 kalórií jazdou na bicykli. Udržiavanie vášho tela aktívnym má tiež ďalšie výhody pre vaše zdravie, vrátane prevencie mnohých závažných chorôb, ako je mozgová porážka, vysoký krvný tlak či psychologické poruchy.

Komentáre