Určite ste si neraz povzdychli nad konečným ročným vyúčtovaním, ktoré vám doručil alebo vás o ňom inou cestou informoval konkrétny správca budovy alebo spoločnosť. Bývanie si ale bez energie a nákladov na ich  spotrebu predstaviť asi ani nevieme, je to veľmi dôležitý zdroj, ktorý pre svoje plnohodnotné fungovanie jednoducho potrebujeme. Možno vám ale pomôže niekoľko nápadov, ako s energiami hospodáriť rozumnejšie a inak.

Znížite platby za elektrickú energiu

Ako sme už spomínali, niekedy nás nové ročné vyúčtovanie nájomného dokáže nemilo prekvapiť, pretože naša existencia je bez energie jednoducho nemožná. V rámci úspor a ekonomického riešenia vašej situácie však môžete využiť niekoľko univerzálnych príkladov:

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU
  • pokúsite sa zmeniť svoje správanie
  • začnete na úsporu využívať moderné technológie
zdroj: reconstruction.sk

V prvom prípade bude všetko závisieť len od vás, čo znamená dodržiavanie určitých pravidiel na zníženie nákladov na energiu. Druhá metóda zahŕňa investovanie peňazí do nákupu špeciálnych zariadení, ktoré vám môžu spotrebu energie výrazne znížiť. Ako počiatočná investícia to možno pre vás nebude celkom ideálne, ale v priemere sa tieto veci vedia vrátiť v priebehu jedného roka, takže zvyšok svojho života si potom budete už len užívať dokonalý komfort pri regulovanej spotrebe.

Ak sa pozrieme na štatistiky, približné náklady elektrickej energie v klasickom byte sa delia takto:

  • 25 % energie spotrebuje elektrický sporák, varná kanvica, mikrovlnná rúra a ďalšie kuchynské spotrebiče;
  • 21 % chladnička;
  • 20 % – osvetlenie;
  • 9 % – práčka, umývačka riadu;
  • 11 % TV, počítač;
  • 14 % – ostatné.

Vďaka týmto údajom si môžete vypočítať, koľko a na čom môžete začať šetriť, a kedy je nutné kúpiť nové ohrievacie teleso do bojlera. Pred začatím sledovania týchto procesov vám odporúčame, aby ste si zapísali, koľko spotrebujete energie za mesiac. Prečo? To vám umožní pochopiť, koľko skutočne ušetríte pomocou konkrétnych metód. Výsledok bude okamžite viditeľný, čo vám poskytne mimoriadny stimul.

Používajte úsporné žiarivky

Populárne sú LED lampy. Samozrejme, môžu byť drahšie, ale konečná úspora bude dobre viditeľná. Nehovoriac o poskytnutí dokonalého osvetlenia .

Doprajte si viac prirodzeného svetla

Na osvetlení ešte viac ušetríte, ak si vo svojom interiéri zaistíte čo najväčší prísun prirodzeného denného svetla. To znamená, nenechávať v okolí okien žiadne zbytočné prekážky a používať vhodné tieniace techniky.

zdroj: domadoma.sk

Pozor aj na farby stien a doplnkov. Izby s bielou alebo svetlou stenou sú ľahšie, pretože odrážajú 90 % svetla.

Využívajte moderné technológie

Prínos spočíva v tom, že veľa spotrebičov pracuje neustále alebo v režime spánku. Večerný prúd môže byť podľa konkrétnej spotreby domácností lacnejší, preto sa snažte všetky energeticky náročné operácie nechať na tento čas a úspora bude hmatateľnejšia.

Tiež by ste si mali dávať pozor na vek konkrétnych spotrebičov, niektoré staršie modely môžu byť už na spotrebu elektriny náročnejšie. Aj tie pokazené sa oplatí opraviť, potrebné Electrolux náhradné diely nájdete aj na internete. Treba mať oči na stopkách a vedieť, ako v daný okamih vyťažiť z konkrétnej situácie  čo najviac.

Komentáre

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here