Choroba z počítača
Ochorenie spôsobené počítačom postihuje čoraz viac ľudí a v niektorých prípadoch by sa dalo povedať, že jedinou cestou je vyvarovať sa jeho blízkosti. To si ale v dnešnom modernom svete plnom technologických „vychytávok“ a zariadení nemôžeme dovoliť. Každá jedna pracovná pozícia je závislá od ich ovládania a v prípade klasického počítača to platí dvojnásobne. Ani pri povinnom písaní seminárnych prác to nemusí mať svedomitý študent až tak celkom jednoduché.
Možno ale existuje aj iné riešenie, kedy sa s problémom karpálneho tunela môžete veľmi jednoducho vysporiadať. Pozrieme sa na to, aké možnosti sú pre bežného človeka dostupné.
Čo je karpálny tunel?
Ak pociťujete v pravej ruke určité a častejšie zmeny, možno by ste mali spozornieť. V oblasti zápästia, prvých troch prstov na ruke a smerom k lakťu. V týchto častiach vás môže prekvapiť nepríjemná bolesť a tlak, brnenie ruky a tŕpnutie prstov. Ide o vznik bolestivého karpálneho tunela, ktorý zapríčiňuje jeden a neustály pohyb a poloha ruky pri obsluhe počítača, hraní na hudobných nástrojoch a iných podobných činnostiach. Začína to pomaly, no výsledky môžu byť závažné.
Ženy sú náchylnejšie
Nemusí rozhodovať ani typ práce. Niekedy je to aj veľkosť zápästia a ruky, na ktorú sa vyvíja tlak. Čím menšia, tým pravdepodobnejší je výskyt tohto ochorenia. Samozrejme, že veľmi dôležitá je aj intenzita polohy a pohybov ruky. Ak sa snažíte uspieť na akademickej pôde a plánujete vypracovať kvalitnú rigoróznu prácu, môžete si prvé príznaky karpálneho tunela na vašich rukách všimnúť veľmi skoro.
Čo pomáha?
Veľmi vážne stavy sa riešia operáciou, no pomôcť môže aj injekcia, čo je ale krátkodobé riešenie. Ideálne by bolo sa tejto práci vyhnúť, čo je asi ťažšie. Pomáha aj cvičenie a pravidelné prestávky.
Skúste si dať dlane k sebe, ako keď sa spínajú ruky pri modlitbách. Končeky prstov majte neustále spojené, pričom dlane môžete od seba jednoducho odťahovať a približovať k sebe, aby ste neprerušili kontakt konca prstov. Toto cvičenie si nevšimnú dokonca ani na vašom pracovisku.
Inokedy pomôže naťahovanie ruky a zápästia. Tiež môžete vyskúšať ohýbať dlaň v zápästí smerom dole. Opak polohy pri držaní počítačovej myšky. Pomáhajú aj špeciálne podložky pod ruku a zápästie. Musíte si to ale vyskúšať, čo zaberie na vás, pretože každý sme iní.