Archeológom sa občas podarí objaviť skutočne bizarné objavy. Len pred nedávnom sa im podarilo objaviť zvláštny nález na pohrebisku pri obci Pocklington, neďaleko Yorkshiru. Toto pohrebisko pochádza ešte z doby železnej.

Archeológom sa podarilo na tomto pohrebisku objaviť už asi 100 hrobov a nedávno k nim pribudli aj 2 nové, ktoré sa od ostatných niečím odlišovali. Prvý z dvojice hrobov v sebe ukrýval zhruba 20 ročného muža, ktorý na základe získaných stôp zomrel 2-krát. Prvýkrát mal byť zavraždený tupým nárazom do hlavy a druhýkrát bol údajne prebodnutý ostrým predmetom viac ako 9-krát. Medzi týmito dvoma udalosťami však telo prešlo zvláštnym rituálom, ktorý na pozostatkoch zanechal zvláštne stopy. Rituál však taktiež mohol znamenať aj určitý druh odmeny, alebo naopak posmrtnú pomstu. 

zdroj: The Map Archeological Project

Druhý z dvojice hrobov v sebe ukrýval staršieho muža, ktorý bol podľa svojho oblečenia a v hrobe nájdených predmetov zrejme vyššieho postavenia. Spoločne s týmto mužom boli v jednom hrobe pochovaný aj bronzový voz a 2 kone. Kone však boli pochované bez hlavy. Dôvod niečoho takéhoto nie je presne známy, no pracuje sa s verziou, že konské hlavy boli následne umiestnené na hrob, aby ochraňovali uložené pozostatky.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

 

Komentáre