Viac ako 50 percent z nás trpí vážnymi zubnými ochoreniami. Aj keď si pravidelne zuby umývame, stále sa u nás objavujú rôzne ochorenia dentálneho charakteru. Odpoveď na otázku, prečo sa to deje, sa hľadá veľmi ťažko.
Nie je to len genetika, ktorá spôsobuje, že sa o svoje zuby musíme starať v intenzívnejšej miere. Pre vás je však dôležitejšie, nájsť si svoj a správny spôsob hygieny zubov, ktorou môžete nepríjemným ochoreniam predísť.
Pravidelná zubná hygiena je najlepšia prevencia
Čistenie zubov je veľmi dôležité. Pravidelná zubná hygiena pomáha odstraňovať bakteriálne usadeniny na zuboch, takzvaný plak, a tým chráni zuby pred napadnutím mikroorganizmami. Napriek tomu má viac ako 50 percent dospelých vo veku nad 35 rokov parodontózu, teda nezvratné poškodenie čeľustnej kosti.
Parodontálna choroba začína zápalom ďasien a z dlhodobého hľadiska môže postihnutému spôsobiť vypadávanie zubov. Najlepšia prevencia a prvá dobrá pomoc je pravidelná zubná hygiena, pod ktorou sa rozumie správne čistenie zubov.
Manuálna zubná kefka vs. elektrická: čo je lepšie?
Podľa štúdie publikovanej v časopise Journal of Clinical Periodontology v roku 2019 sú elektrické zubné kefky lepšie ako bežné. Štúdia hodnotila údaje 2800 dospelých, ktorých ústna hygiena bola sledovaná až jedenásť rokov.
Autori dospeli k záveru, že tí, ktorí používali elektrické zubné kefky, mali menej parodontálnych ochorení. Účastníci prieskumu, ktorí používali elektrické kefky, stratili počas sledovaného obdobia v priemere o 0,4 menej zubov ako účastníci štúdie, ktorí si umývali zuby ručne.
Iná porovnávacia štúdia, ktorá porovnávala výsledky 51 jednotlivých vyšetrení, dospela k trochu umiernenejšiemu záveru: elektrické zubné kefky redukujú povlak a zápal ďasien efektívnejšie ako manuálne zubné kefky. Nie je však isté, či to z dlhodobého hľadiska pomôže vyhnúť sa chorobám, ako je periodontálne ochorenie, ktoré môžete mať aj v génoch.
Ako dôležitá je správna zubná pasta?
Veľmi! Účinok fluoridu v zubnej paste je jednou z mála vecí, ktoré výskumníci v oblasti zubnej starostlivosti definitívne dokázali. Ukazuje to niekoľko metaštúdií a viac ako polstoročie výskumu.
Aj ten najlepší zubár v Žiline vám potvrdí, že fluorid pomáha predchádzať poškodeniu zubným kazom u detí aj dospelých. Proti paradentóze však zubná pasta nepomáha. Je to spôsobené mechanizmom účinku fluoridu.
Nelikviduje baktérie, ale prostredníctvom chemickej reakcie pomáha rýchlo opraviť mikroskopické poškodenie zubnej skloviny podporou mineralizácie. Pretože paradentóza nenapáda zuby, ale parodont, ako je čeľustná kosť a spojivové tkanivo, tu fluorid nepomôže.
Ako možno zlepšiť zdravie svojich zubov?
Zoznámiť sa s pravidlami správnej dentálnej hygieny má zmysel. Rovnako tak vedieť správne používať pastu aj zubnú kefku. Určite by ste si mali dávať pozor na to, čo najviac a najčastejšie konzumujete. O to viac, ak máte ochorenia zubov vrodené.
Mnohým z nás spôsobuje vznik kazu množstvo cukrov. Odstrániť ho úplne zo svojho života a jedálnička ale nemôžeme, pretože je naše telo veľmi dôležitý. Riešením by preto mohli byť zdravé a prírodné alternatívy akou je napríklad kvalitný manuka med.
Med obsahuje niektoré bioaktívne zlúčeniny a antioxidanty. Antioxidanty nachádzajúce sa v mede môžu mať priaznivé účinky na zdravie srdca a zníženie krvného tlaku. Med má aj menej kalórií ako stolový cukor, dokáže povzbudiť chuť do jedla a obsahuje protizápalové enzýmy.
Ak vám teda na kvalite vašich zubov a ich zdraví záleží, myslite na vyššie spomenuté kroky a možno sa nepríjemným ochoreniam vyhnete ľahšie.