Zdolať Mount Everest, najvyšší vrch planéty, je snom nejedného horolezca. V posledných rokoch sa zvyšuje počet ľudí, ktorí sa na toto miesto vyberú a s tým súvisí, bohužiaľ, aj zvyšovanie odpadu.

V súčasnosti okrem krásnych výhľadov človek natrafí pri výstupe aj na veľké množstvo zanechaných stanov, horolezeckého vybavenia či rôznych prázdnych plynových bômb, ktoré tam ľudia bez problémov zanechávajú a škodia tak životnému prostrediu. Problém sa začal zväčšovať, keď začali sprevádzať ľudí na vrch “nízkonákladoví” horolezci a sprievodcovia, ktorým ide skôr o zárobok ako o to, aby si ich zákazníci vážili prírodu a nezanechávali na tomto mieste za sebou spúšť v podobe vyhodených odpadkov.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

Jedným z riešení ako predísť zväčšujúcemu sa množstvu odpadu na tomto mieste je aj to, že Nepál pred pár rokmi prišiel s ponukou, že každý horolozec, ktorý prinesie so sebou na ceste späť viac ako 8 kilogramov odpadu získa istú finančnú odmenu. 

Ďalším riešením je podľa prezidenta Nepálskej horolezeckej asociácie vytvorenie tímu, ktorý by sa venoval práve zberu odpadu a znižovaniu jeho množstva. Asi tým najjednoduchším riešením by však bolo zamyslenie sa každého človeka, ktorý tam prichádza. Stačí nezabúdať na to, že odpad, ktorý počas výstupu vyprodukuje, je potrebné zniesť aj späť dole. 

Komentáre