Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky sa rozhodol pre aktualizáciu nariadenia o povinnosti nosenia ochranných rúšok na verejnosti. Informoval o tom prostredníctvom oficiálneho vyhlásenie hlavného hygienika Jána Mikasa. Doteraz platilo, že na verejnosti je každý občan povinný mať prekryté horné dýchacie cesty rúškom, prípadne šálom či inou tkaninou. Za nedodržanie nariadenia bola účtovaná vysoká pokuta. Najnovšie však hygienici reagujú na prípady, kedy nosenie rúšok nie je opodstatnené, a preto sa doterajšie nariadenia rozhodli zmeniť.

Celý svet ohrozuje smrtiaci koronavírus
Zdroj: pixabay.com

Prísne opatrenia sa tak po niekoľkých týždňoch aspoň o málo zvoľnia. Od 21. apríla 2020 začne na celom území SR platiť nariadenie, ktoré až do odvolania zakazuje vychádzanie a pohyb na verejnosti bez prekrytia tváre všetkým obyvateľom okrem nasledovných výnimiek: rúško na verejnosti nemusia nosiť deti do 2 rokov, osoby so závažnými poruchami autistického spektra, osoby z jednej domácnosti cestujúce v jednom aute, vodiči verejnej dopravy, ktorí sú od cestujúcich oddelení – uzatvorení v kabíne, a počas pobytu v prírode nemusia rúška nosiť osoby z jednej domácnosti, no len pod podmienkou, že udržiavajú od ostatných ľudí 20 metrový odstup.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU
Dôraz treba klásť aj na manipuláciu s rúškom
pixabay.com

Hygienici tiež zdôrazňujú, aby sme s rúškom zaobchádzali podľa hygienických pravidiel. Nesmieme sa ho dotýkať neumytými rukami – ideálne by bolo, keby sme si pred každým priamym kontaktom s rúškom ruky umyli a následne vydezinfikovali. Rúško musí k tvári priľnúť – nemalo by byť voľné. Jednorazové i látkové rúško by sme na tvári nemali myť dlhšie ako 2 hodiny. Jednorazové určite po použití vyhodíme do koša (určite ho neperieme a nenosíme opätovne!) a látkové sa odporúča oprať v horúcej (minimálne 60°C), prípadne vyvariť vo vriacej vode a následne prežehliť žehličkou pri čo najvyššej teplote.

Celý dokument podpísaný hlavným hygienikom prikladáme tu: 

Komentáre