Len pár mesiacov starému mláďaťu levice nechala zoologická záhrada vytrhnúť všetky pazúry, čím jej spôsobila psychické problémy. Neurobila tak pritom zo zdravotných dôvodov, ale pre potešenie návštevníkov. Tí sa teraz s levíčaťom chodia maznať. Kontroverziu vyvolalo rozhodnutie zoologickej záhrady v meste Rafah, v palestínskej enkláve Pásma Gazy. Praktiku kritizuje množstvo ochranárskych organizácií, informujú Fox News.

Malá levica sa volá Falestine a má 14 mesiacov. Patrí medzi obľúbené atrakcie zoo, a tak sa vedenie rozhodlo jej atraktivitu ešte zvýšiť. Pozvalo veterinára a ten jej klasickými kliešťami vytrhol z láb všetky pazúry – v Rafahu nenájdete veterinárnu kliniku, procedúra prebehla priamo v klietke. Výsledkom je síce relatívne bezpečné mladé levíča, ktoré návštevníkom neublíži, ale zároveň psychicky zdevastovaný tvor.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

Zoo Falestínu predstavila verejnosti prvýkrát v utorok. Okamžite sa ukázalo, že jej plán bol úspešný – do parku mieria davy ľudí, ktorí sa ku levíčaťu chodia fotiť a časom pod dohľadom ošetrovateľov i maznať. To zatiaľ nie je možné, pretože levica je z operácie príliš rozrušená a snaží sa škriabať po stromoch, akurát nemá čím.

Zoo je presvedčená, že neurobila nič zlé. „Chcel som len znížiť jej agresivitu, aby bola milšia na návštevníkov,“ vysvetľoval riaditeľ zoo Mohamed Juma, čo ho ku kroku viedlo. Návštevníci sú podľa neho nadšení. To potvrdil 12-ročný Anas Raheem, ktorý sa na levíča prišiel pozrieť. „Som šťastný, že som sa mohol hrať s levom a nič sa mi nestalo. Všetci moji kamaráti videli fotku na facebooku a WhatsAppe,“ povedal chlapec.

Aj veterinár, ktorý pazúry trhal, praktiku obhajuje. „Pazúry sú vytrhnuté tak, aby zase rýchlo nevyrástli a deti sa s levicou mohli hrať čo najdlhšie,“ popisoval Fajez al-Haddad. „Cieľom bolo priniesť ľuďom úsmev na tvár a zvýšiť počet návštevníkov. Prevádzka zoo je drahá,“ dodal. Levica podľa neho zákrokom o nič zo svojej prirodzenosti nestratila a je to pre ňu bezpečné.

To však odmieta organizácia Paw Project, ktorá sa zameriava na rehabilitáciu mačkovitých šeliem. Vytrhávanie pazúrov opisuje ako brutálnu praktiku, ktorou sa mačky stanú zmrzačené. Pazúry im navyše zhruba za šesť mesiacov vyrastú znova, takže levíča sa opäť stane nebezpečným a je možné, že bude opäť donútené prejsť procedúrou.

Podľa Paw Project je zoo v Rafah známa tým, že je problematická a mala by ukončiť svoju činnosť. V pochybných podmienkach chová zhruba 50 zvierat a nedávno tu zamrzli na smrť štyri novorodeniatka leva. Či išlo o Falestininych súrodencov, nie je isté.

Komentáre