Zaujímavý alebo priveľmi reálny sen nám niekedy vie vŕtať v hlave aj niekoľko hodín po prebudení. Ľudia v nich už celé veky hľadajú skryté významy a proroctvá do budúcnosti. Psychológovia si však myslia, že sny odrážajú náš súčasný emocionálny stav – naše úspechy, radosti, strachy a túžby, a že podvedomie sa nám prostredníctvom snov snaží povedať niečo dôležité o nás samých. Sny všetkých ľudí na svete majú však niečo spoločné: existujú totiž prvky, ktoré sa v našich snoch vyskytujú pravidelne a možno si na ne nespomíname, no snívajú sa každému. Sú zakorenené v našej mysli vďaka vrodeným inštinktom, predkom a životným skúsenostiam. O ktoré námety snov teda najčastejšie ide a čo tým chce naša myseľ povedať?

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

PÁD. V dospelosti sa človek môže často v snoch stretnúť s padaním. To symbolizuje strach zo straty kontroly alebo neistotu – niečo sa vám vymyká z rúk, alebo sa obávate, že by sa to mohlo stať. Pád môže byť spojený aj s dôležitými zmenami, ktorými si v živote prechádzate, no nemôžete ich ovplyvniť. Existuje však ešte jedno vysvetlenie – pri zaspávaní sa náš nervový systém uvoľňuje, krvný tlak a srdcová frekvencia sa znížia a mozog môže tento stav niekedy vyhodnotiť ako nebezpečenstvo či blížiacu sa smrť. V spánku začneme padať a to spôsobí, že sa inštinktívne zobudíme.

ZUBY A SMRŤ. Zuby sú naším podvedomím vnímané ako zbraň a znak sily. Ak sa vám sníva o zuboch, možno sa v realite cítite bezmocní alebo v nebezpečenstve. Tiež môžu byť znakom hnevu (nahnevaní ľudia zatínajú zuby), ktorého by ste sa aj so všetkými negatívnymi pocitmi mali čo najskôr zbaviť. Sny o smrti nemusia vždy znamenať negatívne predpovede do budúcna. Ak vidíte vlastnú smrť, znamená to, že niektorá časť z vás zomiera a zostane v minulosti, aby poskytla priestor niečomu novému, čo vás má stretnúť v budúcnosti.

PRENASLEDOVANIE. V snoch sú zvyčajne prenasledovaní tí, ktorí sa snažia vyhýbať hádkam a konfliktom. V prenesenom význame sa bojíte, že vás budú prenasledovať problémy, negatívne emócie alebo konflikty s okolím. Iná teória hovorí, že je to inštinkt, ktorý nosíme v génoch – naši predkovia totiž často utekali pred nepriateľmi alebo predátormi, ktorí ich prenasledovali.

TEHOTENSTVO. Sny o rastúcom brušku či prírastku do rodiny nemusia znamenať proroctvo, že sa z vás stanú rodičia. Tehotenstvo symbolizuje niečo nové, „rastúce“ v človeku. Máte plnú hlavu skvelých nápadov? Pracujete na veľkom projekte? Píšete knihu? Zakladáte firmu? Opravujete dom? Podvedomie vám napovedá, aby ste sa nebáli použiť svoju kreativitu a získané inšpirácie.

POKAZENÁ ELEKTRONIKA ALEBO AUTO. Nefunguje vám v sne to, čo by za bežných okolností fungovať rozhodne malo? Ako príklad môžeme uviesť telefón ktorý sa pokazil a vy si nemáte ako zavolať pomoc. Takéto sny občas mávajú ženy obávajúce sa o vzťah alebo stratu emočného vzťahu s niekym. Rovnako to platí aj pri pokazenom aute. V oboch prípadoch je pravdepodobné, že vám chýba podpora a ak prechádzate ťažkým obdobím, nedokážete si s ním poradiť sami.

Komentáre